Rybik cukrowy często potocznie nazywany też srebrzykiem to stały bywalec wilgotnych i ciemnych łazienek. Zaskoczony nagłym strumieniem światła szuka schronienia w szczelinach między płytkami. Podłużny odwłok, odnóża oraz długie czułki sprawiają, że to małe stworzenie może budzić lęk i odrazę. Czy rybik cukrowy jest niebezpieczny dla człowieka? Nagłe spotkanie w domowym zaciszu, które z założenia powinno być bezpieczne, nie należy do przyjemnych doświadczeń. Warto jednak podkreślić, że rybiki w łazience nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Warto jednak wiedzieć, że duże skupiska działają podobnie jak mole i mogą stanowić zagrożenie dla ważnych dokumentów czy dzieł sztuki malowanych na płótnie. Podsumowując: rybiki cukrowe nie gryzą i nie przenoszą chorób, ale niekontrolowane mogą wyrządzić konkretne szkody.
Na początek warto postawić na tradycyjne porządki. Odkurzacz i mocny środek czyszczący powinny rozwiązać ten problem. Nie bez znaczenia jest też regularność, łazienka sprzątana raz w tygodniu nie jest dobrym środowiskiem dla ekspansji rybika cukrowego.
Kolejny sposób to proste osuszacze: woreczki z solą lub żel krzemionkowy (pod warunkiem że w domu nie ma dzieci i zwierząt). Warto też wiedzieć, że rybiki odstraszą mocne zapachy: wrotycz, cynamon, miłorząb, sok z cytryny, lawenda (można zastosować lawendowe kule na mole). Co więcej, wystarczy zaaplikować kilka kropli olejków zapachowych (np. olejku lawendowego lub cynamonowego) w szczeliny, do których rybiki uciekają przed światłem. Olejki dostępne są w sklepach zielarskich, można też kupić gotowe pułapki na rybiki.
Jak jeszcze można się pozbyć rybików? W przypadku dużej ilości owadów istnieje duże prawdopodobieństwo, że z łazienki przeniosą się na kolejne pomieszczenia. Aby uniknąć prawdziwej plagi, warto skorzystać z profesjonalnej usługi dezynsekcji w formie oprysku lub mgły. A gdy w domu mamy też pluskwy warto działać kompleksowo i od razu rozwiązać kilka problemów.
Prawdziwym zaproszeniem dla rybików jest wilgoć. W łazienkach bez okna warto zadbać o dodatkową wentylację oraz prawidłowy przepływ powietrza. Już brak otworów w drzwiach może przyczyniać się do powstawania wilgotnego środowiska. Częste wietrzenie oraz dbałość o porządek są kluczem do czystego i estetycznego wnętrza bez nieproszonych gości. Zalegające mokre pranie, nieprawidłowo suszone ręczniki oraz ciągle wilgotny dywanik - właśnie takie drobne niedopatrzenia mogą sprowadzić do łazienki rybiki. Kilka praktycznych nawyków oraz mały osuszacz powietrza powinny skutecznie zadbać o suchą łazienką.
Zobacz też: Ślad po ugryzieniu pluskwy to nic przyjemnego. Jak go rozpoznać? Najważniejsze informacje