Rozpuść to w wodzie, a blacha z piekarnika będzie jak nowa. Pamiętaj tylko o jednym triku na koniec

Jak szybko i skutecznie wyczyścić blachę z piekarnika? O zabrudzenia tego kuchennego sprzętu nie jest trudno, a czyszczenie może sprawić sporo problemów. Na szczęście poradzić sobie z tym mogą sprawdzone domowe sposoby. Jeden z nich jest szczególnie efektywny.

Choć blacha piekarnika teoretycznie nie musi mieć bezpośredniego kontaktu z jedzeniem, to jednak trudno uchronić ją przed tłuszczem unoszącym się podczas pieczenia. Ponadto często zdarza się, że część produktów mimo wszystko wydostanie się z foremek czy naczyń żaroodpornych. Papier do pieczenia też nie zapewnia pełnej ochrony. Co więc możemy zrobić z tymi zabrudzeniami? Najlepiej usuwać je na bieżąco, ale nawet nieco zaniedbaną blachę można jeszcze uratować.

Zobacz wideo Jak być eko? Zacznij od domowego płynu do czyszczenia!

Jak umyć blachę z piekarnika? Wystarczy rozpuścić jeden produkt w wodzie

Wykorzystanie tabletek do zmywarek przy sprzątaniu stało się dość popularne w ostatnim czasie i trudno się temu dziwić. Jest to bardzo skuteczna i łatwa metoda. Sprawdzi się też doskonale do czyszczenia blachy piekarnika, przy czym należy zastosować tu pewien trik, który nie wszystkim może być znany. Zacznijmy jednak od początku. W pierwszej kolejności należy wziąć jedną tabletkę do zmywarek, umieścić ją na naszej blasze i zalać gorącą wodą. Możemy pomóc jej nieco szybciej się rozpuścić przy pomocy widelca lub łyżki. Gdy już to nastąpi, odczekujemy około 15 minut i wylewamy roztwór. Na koniec bierzemy folię aluminiową i formujemy z niej kulkę, która posłuży nam do szorowania zabrudzeń. Być może nie jest to najszybsza z metod, jakie można spotkać w sieci, ale na pewno jest wyjątkowo skuteczna. A co zrobić, gdy nie mamy zmywarki i nie chcemy kupować specjalnie środka czyszczącego? Do wypróbowania mamy jeszcze jeden sprawdzony sposób.

 

Jak wyczyścić blachę do pieczenia? Ta mieszanka poradzi sobie nawet z zaschniętym tłuszczem

Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą czyszczenia zarówno blachy piekarnika, jak i całego urządzenia, jest wykorzystanie mieszanki wody i octu. Płyny należy połączyć w proporcji 1:1, a następnie najlepiej przelać je do butelki z atomizerem. To znacznie ułatwi nam zadanie, zwłaszcza jeśli chcemy doprowadzić do porządku też inne części piekarnika. Taka mieszanka jest gotowa do użycia. Po rozprowadzeniu jej na wybranej powierzchni wystarczy odczekać kilka minut. Po tym czasie zabrudzenia powinny z łatwością odejść podczas szorowania gąbką. Na koniec blachę dokładnie opłukujemy czystą wodą i osuszamy, np. ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym.

Na koniec warto podkreślić, że niezależnie od wybrano podejścia walki z brudnym piekarnikiem, zawsze warto założyć do tego rękawiczki, aby chronić dłonie. Przydatne mogą okazać się również stare szczoteczki do zębów, które pomogą doczyścić nawet drobne zakamarki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA