Ta piękna roślina zniesie nawet kiepską glebę i brak wody. Rozchodnik zachwyca swoimi kwiatami

Jeśli gleba w twoim ogrodzie jest kiepskiej jakości i nie wiesz, co możesz na niej zasadzić, wybierz rozchodnik. Okazała, wielobarwna roślina uwielbia suszę i nie potrzebuje wielu składników odżywczych do rozrostu. Sprawdź, jak o nią zadbać, by ozdobiła ogród na wiosnę.

Pogoda za oknem robi się coraz bardziej wiosenna, a to oznacza, że można powoli zaczynać prace w ogrodzie. Luty to dobry miesiąc nie tylko na sprzątanie trawnika czy przycinanie gałęzi, ale także na planowanie nasadzenia roślin, które wiosną i latem będą pięknie zdobić ogród. Jeśli nie masz ręki do kwiatów i szukasz łatwego w uprawie gatunku, postaw na rozchodnik. Jest nie tylko piękny, ale też bardzo wytrzymały.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Najpiękniejsze rozchodniki do ogrodu. Ta roślina zniesie nawet najgorsze warunki

Wybór roślin do ogrodu przede wszystkim zależy od rodzaju gleby. Jeśli nie jest bogata w wiele składników odżywczych, a inne gatunki szybko na niej więdną, zdecyduj się na hodowlę rozchodników. Jest to bardzo wytrzymała roślina, która mimo kiepskich warunków do życia potrafi rozwinąć kolorowe kwiaty. Należy do rodziny gruboszowatych i osiąga maksymalnie 25 cm długości. Ma mięsiste liście i piękne, wielobarwne kwiatostany. W naturze rośnie na obszarach suchych, m.in. na terenach skalistych i piaszczystych, dlatego nie potrzebuje bogatej gleby to prawidłowego rozwoju. Co więcej, pielęgnacja rozchodnika nie jest trudna, roślina nie wymaga regularnego podlewania i świetnie sobie radzi nawet w suszy. Nie oznacza to jednak, że można o niej zupełnie zapomnieć. Warto poświęcić kwiatom trochę czasu, a niedługo później odwdzięczą się tworząc zachwycające rabaty.

Kiedy sadzić rozchodniki? Czego nie lubi rozchodnik? Uprawa roślin w ogrodzie

Rozchodniki sadzimy dopiero na przełomie kwietnia i maja, ale warto zapoznać się wcześniej z jego potrzebami. O ile wytrzyma suszę, tak zbyt duża ilość wody może być dla niego szkodliwa. Jest to sukulent, dlatego zdecydowanie lepiej radzi sobie w przesuszonym podłożu. Z tego względu nie należy sadzić rośliny w mokrej ziemi, np. po deszczu. Trzeba poczekać, aż zupełnie przeschnie. Gdzie najlepiej sadzić rozchodniki? Na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Intensywne światło pomoże kwiatom w zmianie koloru i w rozroście. Z uwagi na naturalne występowanie rozchodników, idealnym miejscem będzie wystawiony na słońce skalniak. Należy pamiętać, by rośliny nie nawadniać zbyt obficie. Dzięki temu, że nie trzeba jej często podlewać, ryzyko wystąpienia chorób grzybowych lub ataku szkodników jest znikome. To wielka zaleta tego gatunku, jednak nie oznacza to, że nie trzeba ich nawozić. Warto zastosować odżywki dla sukulentów przed i po sezonie wegetacyjnym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA