Zostało niewiele czasu, aby wykonać ten zabieg. Zagwarantuje gęstym i soczyście zielony trawnik wiosną

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, o czym świadczą między innymi prognozy pogody na następne tygodnie. To sprawia, że wiele osób przymierza się już do prac w ogrodach. Jeśli również należysz do tego grona, dowiedz się, kiedy wapnować trawnik oraz dlaczego jest to tak ważne.

Jak przygotować trawnik po zimie? To pytanie pojawia się w głowach wielu ogrodników tuż przed nadejściem wiosny. Jeśli również zastanawiasz się, co zrobić, by trawa w ogrodzie na wiosnę i lato zachwycała, mamy kilka cennych wskazówek. Bez wątpienia nie możesz pominąć wapnowania trawnika, które gra ważną rolę w jego pielęgnacji. Kiedy więc należy przeprowadzić ten zabieg i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Wapnowanie trawnika w ogrodzie. W ten sposób zadbasz o trawę jak profesjonalista

Ogród to takie miejsce, w którym szczególnie latem spędzamy sporo czasu. To właśnie tam odpoczywamy na zielonej trawie i delektujemy się spokojem, który - jak wiadomo - po ciężkim dniu pracy jest niemalże zbawieniem. Jeśli w tym roku także chcesz mieć taką możliwość, nie zapomnij o wapnowaniu trawnika. Zabieg ten ma wiele korzyści, więc warto poświęcić mu nieco uwagi.

Dzięki wapnowaniu zmniejszasz szanse na pojawienie się chwastów oraz sprawiasz, że trawnik rośnie szybko i zdrowo. Wskazaniem do wapnowania jest pojawienie się pH poniżej 5,5. Wartość tę możesz sprawdzić samodzielnie za pomocą paskowego phmetru, który zakupisz w niemalże każdym sklepie ogrodniczym. Jak więc przeprowadzić wapnowanie trawnika oraz który termin uznawany jest za najlepszy?

Kiedy wapnować trawnik w ogrodzie? Termin jest bardzo istotny

Jeśli odczyn pH gleby został już sprawdzony, można przejść do działania, lecz należy zrobić to w odpowiednim terminie. Wapnowanie trawnika wykonuje się na przełomie lutego oraz marca lub przed zimą między październikiem a listopadem. Najlepiej do czynności tej zastosować wapno wysokiej jakości, które wystarczy rozsypać na terenie zielonym, zagrabić i gotowe. Wraz z nadejściem deszczu lub po podlaniu, przedostanie się do gleby. Doświadczeni ogrodnicy często polecają nawozy wapniowe zawierające tlenek wapnia, na przykład kalcyt, który zakupisz między innymi w sklepie ogrodniczym oraz w niektórych marketach.

Co ważne, pamiętaj, by zabiegu wapnowania trawnika nie wykonywać w każdym sezonie. Zbyt częste wapnowanie może mieć negatywne skutki. Właśnie dlatego zaleca się, by robić to raz na 3-4 lata. Efekty mimo to i tak będą widoczne, ponieważ nawozy tego typu bardzo wolno przedostają się systemów korzeniowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA