Pielęgnacja trawnika po zimie. W tym terminie zacznij nawozić, a efekty będą spektakularne

Za oknami oraz w prognozach pogody wiosna powoli przedziera się również do naszego kraju. Lada moment promienie słońca będą już codziennością. Właśnie dlatego warto zacząć myśleć o pielęgnacji trawnika w ogrodzie, by w sezonie pięknie zdobił przestrzeń przed domem.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, to pewne. Właśnie dlatego posiadacze trawników zaczynają zastanawiać się jak przygotować go na nadchodzący sezon. Ten po niekorzystnych warunkach atmosferycznych potrzebuje dokładnej pielęgnacji i nawożenia. Z artykułu dowiesz się, kiedy nawozić trawnik oraz jak zadbać o niego jeszcze przed wiosną. Dzięki tym poradom będzie pięknie zdobił ogród, a sąsiedzi będą patrzeć z zazdrością.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Kiedy nawozić trawnik po zimie? O tym terminie warto pamiętać

Niemalże każdy ogrodnik mniej lub bardziej doświadczony marzy o tym, by jego murawa w ogrodzie zawsze była gęsta i zielona. Jeśli tobie również zależy na tym, pamiętaj, by odpowiednio o nią zadbać tuż po okresie zimowym. Po niskich temperaturach trawnik potrzebuje odpowiedniego wsparcia, lecz kiedy najlepiej rozpocząć proces pielęgnacji? Termin na nawożenie trawy jest nieco ruchomy, ponieważ najlepiej zrobić to, gdy zauważymy pierwsze symptomy wzrostu. Tak naprawdę może to być już przedwiośnie, lecz najczęściej ogrodnicy wykonują tę czynność na przestrzeni marca i kwietnia. Jeśli już zauważysz, że murawa jest gotowa na nawożenie, przejdź do działania. 

Regeneracja trawy ogrodowej po zimie. Zwróć uwagę na te rady, a trawnik będzie rósł bujnie i zdrowo

Chcąc zregenerować trawnik po zimie, na początek warto zacząć od wygrabienia całej murawy grabiami. W ten sposób usuniesz wyschnięte kawałki starej trawy oraz zanieczyszczenia, które pojawiły się tam podczas ostatnich miesięcy. Jeśli trawnik po zimie jest mocno zbity, warto zastosować zabieg napowietrzenia gleby, czyli aerację. Wystarcz, że nakłujesz trawnik w niektórych miejscach, ziemia po czasie zacznie się rozbijać, a rośliny będą miały szansę lepiej się ukorzeniać. Chcąc jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój trawnika, nie pomijaj wspomnianego wcześniej nawożenia. Wiesz już, kiedy to robić, a jakich składników używać? W sklepie ogrodniczym znajdziesz wiele preparatów, lecz jeśli chcesz pobudzić trawę do wzrostu, wybierz ten ze sporą ilością azotu. Preparaty z fosforem wpłyną dobrze na system korzeniowy i ochronią przed mrozem. Natomiast nawozy z potasem dobrze zadziałają na krzewienie się traw. W sklepach można zakupić również mieszanki, więc pamiętaj o dokładnym czytaniu składu. Oczywiście możesz zaoszczędzić i zamiast używać nawozów ze sklepów, spróbuj wykorzystać domowy kompost. Efekty mogą zaskoczyć. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA