Nie każdy artykuł ubioru nadaje się do prania w pralce. Czasami najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest porzucenie urządzenia na rzecz ręcznego prania. Choć utrwaliło się przekonanie, że jest ono zarezerwowane dla delikatnych materiałów, to tak naprawdę jest skuteczne w przypadku większości rodzajów odzieży. Pranie ręczne jest idealnym wyborem również wtedy, jeśli nie mamy wystarczająco dużo rzeczy, by móc nastawić cykl prania.
Jeśli decydujemy się na ręczne pranie jedną z najważniejszych rzeczy jest dokładne przeanalizowanie metki dołączonej do ubrania. Na niej znajdziemy informacje dotyczące pielęgnacji i włókien, dowiemy się, w jakiej temperaturze powinniśmy prać dany artykuł odzieży i poznamy sugerowany sposób prania. Zaznaczamy, że jeśli znajduje się tam napis "wyłącznie do czyszczenia chemicznego" to pranie ręczne kompletnie odpada. Jeśli nie jesteśmy pewni możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy odzież jest przystosowana do ręcznego czyszczenia. Wystarczy w niewidocznym miejscu wylać odrobinę wody i wytrzeć ją ręcznikiem papierowym. Jeśli żaden kolor nie zaczyna schodzić, a w miejscu polania nie pojawiają się plamy wodne, możemy w bezpieczny sposób prać dane ubranie ręcznie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że jeśli nie postąpimy zgodnie z etykietą, stwarzamy ryzyko nie tylko zmiany koloru i pojawienia się plam, ale również kurczenia się materiału, pękania wykończeń czy zniszczenia podszewki. Przechodząc już do samego prania ręcznego, to garść porad przygotowała ekspertka - Carolyn Forté, dyrektorka wykonawcza Laboratorium czyszczenia Good Housekeeping Institute.
Już na samym początku wytłumaczyła, że pranie ręczne jest zdecydowanie najdelikatniejszym sposobem prania ubrań. Dzięki niemu mamy możliwość pielęgnacji odzieży z niezwykłą dokładnością podczas całego procesu czyszczenia. Aby zaoszczędzić czas, możemy prać łącznie podobne ubrania w tym samym kolorze i rodzaju tkaniny. Wystarczy postępować zgodnie z prostą instrukcją krok po kroku, która sprawdzi się przy większości materiałów. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie detergentu w zależności od rodzaju tkaniny. Niektóre mogą wymagać czegoś delikatniejszego niż inne. Następnie, jeśli to konieczne, usuwamy plamy. W tym celu delikatnie wmasowujemy opuszkami palców odplamiacz do prania lub płynny detergent w zanieczyszczenie. Teraz napełniamy zlew letnią bądź ciepłą wodą - chyba że pierzemy właśnie wełnę, jedwab lub jasne kolory, wówczas najlepiej robić to w zimnej wodzie. Dodajemy zalecaną dawkę detergentu i całkowicie go rozpuszczamy. Ubranie kładziemy w wodzie i delikatnie dociskamy, by było w całości zanurzone. Podczas namaczania delikatnie wyciskamy kilka razy wodę z proszkiem przez ubranie. Może ona zmienić kolor, ale odpowiedzialny za to zazwyczaj jest nadmiar barwnika, który nie powinien powodować utraty koloru. Następnie dokładnie spłukujemy ubranie. W tym celu napełniamy zlew chłodną i czystą wodą. Zanurzamy ubranie i wyciskamy wodę. Na koniec usuwamy nadmiar wody i zostawiamy rzeczy do wyschnięcia.
Zobacz też: Wyciągnij z apteczki i dodaj do wody z płynem do naczyń. Patent specjalistki pozbywa się pleśni w 15 min