Nie wszystko wypierzesz w pralce, a ręczne pranie nie musi być mordęgą. Ekspertka radzi

Choć pralka jest urządzeniem, które z pewnością ułatwia nam życie, czasem jest nieodpowiednia dla niektórych ubrań. Wówczas o wiele lepiej będzie wyprać je ręcznie. Wiele osób jest przerażonych samą myślą, a wcale nie musi być tak źle. Ekspertka dzieli się efektywną instrukcją na ręczne pranie.

Nie każdy artykuł ubioru nadaje się do prania w pralce. Czasami najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest porzucenie urządzenia na rzecz ręcznego prania. Choć utrwaliło się przekonanie, że jest ono zarezerwowane dla delikatnych materiałów, to tak naprawdę jest skuteczne w przypadku większości rodzajów odzieży. Pranie ręczne jest idealnym wyborem również wtedy, jeśli nie mamy wystarczająco dużo rzeczy, by móc nastawić cykl prania.

Zobacz wideo Za dużo prania na za małą suszarkę? Mamy na to patent!

Zawsze czytaj metki na ubraniu. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji

Jeśli decydujemy się na ręczne pranie jedną z najważniejszych rzeczy jest dokładne przeanalizowanie metki dołączonej do ubrania. Na niej znajdziemy informacje dotyczące pielęgnacji i włókien, dowiemy się, w jakiej temperaturze powinniśmy prać dany artykuł odzieży i poznamy sugerowany sposób prania. Zaznaczamy, że jeśli znajduje się tam napis "wyłącznie do czyszczenia chemicznego" to pranie ręczne kompletnie odpada. Jeśli nie jesteśmy pewni możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy odzież jest przystosowana do ręcznego czyszczenia. Wystarczy w niewidocznym miejscu wylać odrobinę wody i wytrzeć ją ręcznikiem papierowym. Jeśli żaden kolor nie zaczyna schodzić, a w miejscu polania nie pojawiają się plamy wodne, możemy w bezpieczny sposób prać dane ubranie ręcznie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że jeśli nie postąpimy zgodnie z etykietą, stwarzamy ryzyko nie tylko zmiany koloru i pojawienia się plam, ale również kurczenia się materiału, pękania wykończeń czy zniszczenia podszewki. Przechodząc już do samego prania ręcznego, to garść porad przygotowała ekspertka - Carolyn Forté, dyrektorka wykonawcza  Laboratorium czyszczenia Good Housekeeping Institute.

Instrukcja prania ręcznego krok po kroku. Dzięki temu wyczyścimy nasze ubrania

Już na samym początku wytłumaczyła, że pranie ręczne jest zdecydowanie najdelikatniejszym sposobem prania ubrań. Dzięki niemu mamy możliwość pielęgnacji odzieży z niezwykłą dokładnością podczas całego procesu czyszczenia. Aby zaoszczędzić czas, możemy prać łącznie podobne ubrania w tym samym kolorze i rodzaju tkaniny. Wystarczy postępować zgodnie z prostą instrukcją krok po kroku, która sprawdzi się przy większości materiałów. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie detergentu w zależności od rodzaju tkaniny. Niektóre mogą wymagać czegoś delikatniejszego niż inne. Następnie, jeśli to konieczne, usuwamy plamy. W tym celu delikatnie wmasowujemy opuszkami palców odplamiacz do prania lub płynny detergent w zanieczyszczenie. Teraz napełniamy zlew letnią bądź ciepłą wodą - chyba że pierzemy właśnie wełnę, jedwab lub jasne kolory, wówczas najlepiej robić to w zimnej wodzie. Dodajemy zalecaną dawkę detergentu i całkowicie go rozpuszczamy. Ubranie kładziemy w wodzie i delikatnie dociskamy, by było w całości zanurzone. Podczas namaczania delikatnie wyciskamy kilka razy wodę z proszkiem przez ubranie. Może ona zmienić kolor, ale odpowiedzialny za to zazwyczaj jest nadmiar barwnika, który nie powinien powodować utraty koloru. Następnie dokładnie spłukujemy ubranie. W tym celu napełniamy zlew chłodną i czystą wodą. Zanurzamy ubranie i wyciskamy wodę. Na koniec usuwamy nadmiar wody i zostawiamy rzeczy do wyschnięcia.

Zobacz też: Wyciągnij z apteczki i dodaj do wody z płynem do naczyń. Patent specjalistki pozbywa się pleśni w 15 min

Więcej o:
Copyright © Agora SA