Te rośliny od lat są jedną z najpiękniejszych wizytówek ogrodów. Teraz ogłoszono je kwiatami roku 2024

Tytuł Kwiatu Roku 2024 zdaniem ekspertów należy się tylko jednej roślinie. Przepiękny kwiat od dawna jest ulubieńcem ogrodów, ale dopiero teraz ogłoszono oficjalnie, że będzie królował w naszym otoczeniu przez kolejne 12 miesięcy. Zobacz, dlaczego warto rozważyć jego uprawę.

Tytuł Rośliny Roku 2024 trafia do słusznie nazywanej "Królem Kwiatów", piwonii. Witryna 1-800-Flowers.com oficjalnie ogłosiła wybór ekspertów, a co za tym idzie, zachęciła ogrodników do uprawy tego pięknego gatunku. Zobacz, dlaczego warto mieć je w swoim otoczeniu i jak zabrać się za uprawę tych wymagających, choć niezwykle uroczych kwiatów.

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Kwiat Roku 2024: ogrodnicze trendy wskazują piwonię. Co stoi za sukcesem popularnej rośliny?

Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał piwonię, z pewnością doskonale rozumie, dlaczego ta wspaniała roślina została wybrana Kwiatem Roku 2024. Piwonia to nie tylko duże, soczyste kwiaty o przepięknych kolorach, ale również niesamowity zapach. Rośliny cudownie wyglądają już na początku wiosny, ale ich największy rozkwit przypada na maj. Trudno oderwać od nich wzrok, nic więc dziwnego, że w Polsce są niezwykle popularne. Kwiaty te występują w ponad 30 gatunkach i pochodzą z rejonów świata o umiarkowanym klimacie. Rosną naturalnie między innymi w południowej i wschodniej części Europy, w środkowej Azji oraz na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej. Choć mają powszechną opinię dość wymagających w uprawie, to zarówno sadzenie, jak i pielęgnacja wcale nie muszą być nieziemsko trudne. Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę i cierpliwość oraz zapewnić kwiatom dogodne warunki. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, planując uprawę piwonii.

Jak sadzić piwonię? Wszystko, co musisz wiedzieć o odpowiedniej uprawie kwiatów na wiosnę

Najważniejszą rzeczą, od której musimy zacząć, jeśli chcemy sadzić piwonie, jest znalezienie dla nich odpowiedniego miejsca. Jeśli chodzi o lokalizację, kwiaty te na szczęście nie są bardzo wymagające. Wystarczy, że znajdziemy średnio nasłonecznione otoczenie oraz miękką glebę. Uważajmy jednak, by grządka nie była wyeksponowana na bezpośredni wiatr, gdyż podmuchy mogą uszkodzić delikatne kwiaty. Przy wyższych gatunkach nie zapomnijmy zapewnić roślinie specjalnych podpórek, niezbędnych do równego i prawidłowego wzrostu. Sadząc piwonie, róbmy minimum półmetrowe odstępy pomiędzy sadzonkami tak, by na pewno miały wystarczającą ilość miejsca. Sadzonki powinny być umieszczone na głębokości od 3 do 5 centymetrów pod ziemią. Jeśli zrobimy to dobrze, jest to już połowa sukcesu. Najwięcej bowiem w uprawie piwonii zależy właśnie od odpowiedniego jej posadzenia. Choć pielęgnacja tych roślin może stanowić wyzwanie dla początkujących, zdecydowanie warto spróbować. Peonia traktowana z należytym obyciem z pewnością odwdzięczy się nam bujnym kwiatostanem na wiosnę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA