Rododendron to roślina z rodziny wrzosowatych. Naturalnie występuje na skalistych zboczach i torfowiskach w Azji, jednak nie oznacza to, że w Polsce nie można go uprawiać. Jest to możliwe, bowiem roślina cechuje się wysoką odpornością na zimę. Nawet w mroźnych miesiącach jej liście pozostają zielone, jednak aby mieć pewność, że wiosną wypuści okazałe kwiaty, trzeba wiedzieć, jak o nią prawidłowo zadbać.
Choć różaneczniki wytrzymują polską zimę, to trzeba je na nią odpowiednio przygotować. Ważna jest dobra osłona przed mrozem, np. parawan lub agrowłóknina na stelażu, gruba warstwa kory na podłożu i odpowiednie stanowisko. Rododendrony najlepiej sadzić obok innych roślin zimozielonych, ponieważ wówczas zachowują właściwy poziom wilgoci. Tak zaopiekowane krzewy powinny sobie spokojnie poradzić przy niskich temperaturach. Jeśli mimo tego ich stan po zimie nie jest najlepszy, należy zacząć działać od razu. Często zdarza się, że liście brązowieją i zwijają się. Zwykle jest to oznaka suszy powstałej na skutek zamarznięcia ziemi. To niebezpieczny stan, który osłabia krzew i naraża go na choroby grzybowe. Co zrobić, aby odratować roślinę?
Rododendrony po zimie wymagają szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim nie należy ich odkrywać, gdy tylko temperatura się podniesie. Warto sprawdzić prognozy pogody i czy niedługo nie wrócą przymrozki. Gdy będziesz mieć pewność, że w kolejnych tygodniach zrobi się cieplej, możesz odkryć roślinę i dokładnie ją obejrzeć. Na początek należy pozbyć się wyrastających obok chwastów, odkryć ziemię i sprawdzić jej stan. Różaneczniki lubią kwaśną glebę o odczynie 3,5–5,5 pH, dlatego jeśli poziom ten wzrósł przez zimę, należy dosypać trochę kwaśnego torfu lub zastosować odżywki zakwaszające. Kolejnym ważnym etapem jest podlewanie. Roślina po zimie potrzebuje dużej ilości wody, szczególnie jeśli jej liście przybrały brązowy odcień i zaczęły się zwijać. Gleba nie powinna być jednak przemoczona przez długi czas, dlatego warto zadbać o odpowiedni drenaż. Przy okazji należy też usunąć suche, zmarznięte lub zniszczone pędy. Ostatnim ważnym etapem pielęgnacji rododendronów po zimie jest nawożenie. Właściwa odżywka wzmocni krzew, dzięki czemu będzie mógł się pięknie rozwijać w kolejnych miesiącach. Możesz zakupić gotowe mieszanki ze sklepu lub stworzyć nawóz samodzielnie. Dla roślin kwasolubnych świetnie sprawdzą się fusy z kawy. Wystarczy wysypać je na glebę pod różanecznikiem lub zmieszać z wodą, a następnie podlać.