Zastanawiasz się, ile pies ma zębów? Wzór zębowy jednego z najpopularniejszych domowych pupili nie jest jednolity – w psiej szczęce możemy odnaleźć zęby w różnym kształcie i różnej wielkości, spełniające konkretne zadania. Należą do nich:
Pupile, które są już po etapie wymiany mleczaków, mają 42 zęby stałe. Na dole znajdują się 22 zęby, w tym sześć siekaczy, dwa kły, osiem przedtrzonowców oraz sześć trzonowców. Z kolei u góry u psa rośnie 20 zębów: sześć siekaczy, dwa kły, osiem przedtrzonowców i cztery trzonowce. Taki układ zębów wskazuje na to, że psy są zwierzętami mięsożernymi. Podobnie jest z ich kształtem oraz długością, które pozwalają w łatwy sposób radzić sobie z mięsnym pokarmem. Co ciekawe, takie uzębienie sprawia, że psy nie potrafią żuć, ponieważ psia żuchwa nie ma możliwości przesuwania się na boki.
Zęby mleczne u psów zostają powoli wypierane przez stałe około czwartego miesiąca życia. W pierwszej kolejności dochodzi do wypadania siekaczy, potem wymianie podlegają przedtrzonowe i kły. Na końcu wyrastają stałe pierwsze przedtrzonowe oraz trzonowce. Początkowo pies ma komplet zębów mlecznych, składający się z 28 zębów. Dopiero, gdy będzie miał około roku, w jego pysku znajdą się wszystkie 42 zęby stałe.
Podczas wymiany zębów pies może być bardziej niespokojny z uwagi na świąd lub niewielki ból towarzyszący temu procesowi. Większość tych zwierząt, by odczuć ulgę, zaczyna gryźć różne rzeczy. Mogą się również zdarzyć przejściowe zmiany w apetycie.
Zęby psa wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by pozostać w dobrej kondycji i nie ulec zepsuciu. Zdejmowanie kamienia nazębnego (takie zabiegi najlepiej wykonywać u stomatologa zwierzęcego) u czworonoga przeprowadza się w gabinecie weterynaryjnym w znieczuleniu, lepiej więc maksymalnie ograniczyć konieczność przeprowadzania tej procedury.
Opiekun może zapobiec osadzaniu się płytki nazębnej poprzez regularne mycie zębów specjalnymi pastami enzymatycznymi dla psów. W tym celu można wykorzystać szczoteczkę lub specjalne nakładki na palec. Inną opcją są płatki do czyszczenia zębów. Pomocne mogą okazać się też płyny do higieny jamy ustnej psa, które dodaje się do wody dla czworonoga. Tego typu produkty umożliwiają eliminację brzydkich zapachów z pyska ulubieńca.
Warto również podawać psu różne naturalne przysmaki, wspomagające profilaktyczne dbanie o zdrowie zębów. Mogą być to suszone paski mięsa, suszone uszy (np. wołowe, jagnięce, sarny), suszoną skórę (np. wołową, z jelenia), suszone żwacze, tchawice, płuca. Pomocne są również niektóre zabawki, takie, jak węzełki czy szarpaki, wykonane z naturalnych materiałów, jak i kauczukowe kości z masującymi wypustkami.
Zobacz też: Najinteligentniejsze zwierzęta na świecie. Pierwsze miejsce ma najwięcej cech wspólnych z Homo sapiens