Występujące w wodzie wapń i magnez są odpowiedzialne za powszechny problem w postaci pojawiającego się kamienia w czajniku. Kamień jest szczególnie uciążliwy w obszarach, gdzie występuje tzw. twarda woda, czyli taka, w której stężenie tych minerałów jest duże.
Zdolność do rozpuszczenia zawartych w wodzie węglanów maleje podczas jej podgrzewania. Z tego względu wapń czy magnez wytrącają się z roztworu, po czym osadzają się na ściankach i dnie czajnika. Stąd wniosek, że im częściej grzejemy wodę i im wyższą osiąga ona temperaturę, tym proces osadzania się warstwy kamienia jest szybszy.
Ocet jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z różnymi zabrudzeniami - w tym z kamieniem w czajniku. Ilość octu należy dostosować do ilości nagromadzonego kamienia - jeśli problem jest poważniejszy, można nawet użyć proporcji octu i wody 1:1. Optymalnym stosunkiem jest jednak 1:3, co znaczy, że wody powinno być trzykrotnie więcej niż octu.
Kolejną skutecznym i ekologicznym sposobem na kamień w czajniku jest kwasek cytrynowy. Oto co dokładnie trzeba zrobić:
Poza powyżej wymienionymi octem i kwaskiem cytrynowym, wysoką skutecznością działania w walce z kamieniem w czajniku odznacza się także nieoceniona soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić 2-3 łyżki stołowe w 1 litrze wody i zagotować roztwór, po czym zostawić go w czajniku na około 30 minut.
Mniej popularną, ale niekiedy stosowaną metodą jest też użycie roztworu z wody i soli kuchennej. W tym przypadku trzeba jednak uważać - jako że sól jest korozjogenna, nie należy stosować tej metody zbyt często. Sposób ten jest podobny do poprzednich - roztwór z solą zagotowujemy w czajniku i zostawiamy na około 30 minut, po czym opłukujemy czajnik.
Skutecznych domowych sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika jest więcej. Można np. wrzucić do wody tabletki do czyszczenia protez i po zagotowaniu zostawić mieszankę na kilka godzin. Zadziałają także cola lub inny napój gazowany - skuteczność zapewnia zawarty w nich kwas fosforowy.