Jak odkamienić czajnik? Oto pięć niezawodnych sposobów. Potrzebne składniki na pewno masz w kuchni

Kamień w czajniku jest dość częstym problemem, szczególnie jeśli z kranów leci tzw. twarda woda. To nieprzyjemny i mało higieniczny kłopot, ale można sobie z nim poradzić na kilka prostych domowych sposobów. Jak odkamienić czajnik octem, kwaskiem cytrynowym i innymi metodami? Podpowiadamy.

Skąd i dlaczego powstaje kamień w czajniku?

Występujące w wodzie wapń i magnez są odpowiedzialne za powszechny problem w postaci pojawiającego się kamienia w czajniku. Kamień jest szczególnie uciążliwy w obszarach, gdzie występuje tzw. twarda woda, czyli taka, w której stężenie tych minerałów jest duże.

Zobacz wideo Sprawdzamy trik na odkamienianie czajnika za pomocą coli. Czy to ma sens?

Zdolność do rozpuszczenia zawartych w wodzie węglanów maleje podczas jej podgrzewania. Z tego względu wapń czy magnez wytrącają się z roztworu, po czym osadzają się na ściankach i dnie czajnika. Stąd wniosek, że im częściej grzejemy wodę i im wyższą osiąga ona temperaturę, tym proces osadzania się warstwy kamienia jest szybszy.

Odkamienianie czajnika octem. Jak to zrobić?

Ocet jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z różnymi zabrudzeniami - w tym z kamieniem w czajniku. Ilość octu należy dostosować do ilości nagromadzonego kamienia - jeśli problem jest poważniejszy, można nawet użyć proporcji octu i wody 1:1. Optymalnym stosunkiem jest jednak 1:3, co znaczy, że wody powinno być trzykrotnie więcej niż octu.

  1. Mieszankę wodno-octową zagotowujemy w czajniku, po czym wyłączamy go i pozostawiamy na około 30-60 minut, aby ocet mógł zacząć działać.
  2. Po upływie tego czasu wylewamy roztwór i dokładnie płuczemy czajnik kilkoma porcjami czystej wody. Opcjonalnie można też ponownie zagotować wodę i ją wylać.
  3. Jeśli mimo tego zabiegu wewnątrz czajnika pozostały jeszcze drobinki kamienia, warto go przepłukać kilkukrotnie.

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Kolejną skutecznym i ekologicznym sposobem na kamień w czajniku jest kwasek cytrynowy. Oto co dokładnie trzeba zrobić:

  1. 30-60 gramów kwasku cytrynowego rozpuszczamy w 1 litrze wody. Jeśli zanieczyszczenie czajnika jest większe, możemy użyć większej ilości.
  2. Przygotowany roztwór wlewamy do czajnika i zagotowujemy, po czym odstawiamy na około 15-20 minut.
  3. Po tym czasie wylewamy mieszankę i kilkukrotnie płuczemy czajnik. Problem powinien być rozwiązany.

Inne sposoby na odkamienianie czajnika

Poza powyżej wymienionymi octem i kwaskiem cytrynowym, wysoką skutecznością działania w walce z kamieniem w czajniku odznacza się także nieoceniona soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić 2-3 łyżki stołowe w 1 litrze wody i zagotować roztwór, po czym zostawić go w czajniku na około 30 minut.

Mniej popularną, ale niekiedy stosowaną metodą jest też użycie roztworu z wody i soli kuchennej. W tym przypadku trzeba jednak uważać - jako że sól jest korozjogenna, nie należy stosować tej metody zbyt często. Sposób ten jest podobny do poprzednich - roztwór z solą zagotowujemy w czajniku i zostawiamy na około 30 minut, po czym opłukujemy czajnik.

Skutecznych domowych sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika jest więcej. Można np. wrzucić do wody tabletki do czyszczenia protez i po zagotowaniu zostawić mieszankę na kilka godzin. Zadziałają także cola lub inny napój gazowany - skuteczność zapewnia zawarty w nich kwas fosforowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA