Skrzydłokwiat jest kwitnącą rośliną ozdobną, która na pewno od razu zwraca na siebie uwagę. Ma długie, a jednocześnie szerokie skórzaste liście w kolorze głębokiej zieleni, w przypadku niektórych odmian wpadające w brąz. Każdy z takich liści jest ostro zakończony i mięsisty, a do tego gładki w dotyku, a także lśniący. Ta wiecznie zielona roślina pochodzi z tropikalnych lasów.
Najbardziej cenione i pożądane są kwiaty skrzydłokwiatu, przyjmujące specyficzną formę pochewek. Zwykle są białe, dzięki czemu ładnie kontrastują z ciemnymi liśćmi.
Skrzydłokwiaty są cenione chociażby dlatego, że doskonale filtrują powietrze. Nie decyduj się jednak na ich obecność w domu, jeśli masz zwierzęta lub małe dzieci, ponieważ każda część tej rośliny jest silnie trująca.
Spodobał Ci się skrzydłokwiat? Pielęgnacja tej rośliny nie powinna Ci nastręczyć kłopotów. Nie musisz się więc wcale obawiać, że coś pójdzie nie tak, o ile tylko zastosujesz się do kilku prostych zasad.
Gdzie najlepiej rośnie skrzydłokwiat? Ziemia dla tej rośliny powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Najlepiej, jeśli podłoże będzie bazować na torfie o obojętnym odczynie pH. O odpowiednią mieszankę zawsze można poprosić w sklepie ogrodniczym.
Dla skrzydłokwiatu najlepiej wybrać miejsce w półcieniu. Roślina chętnie skorzysta z rozproszonego światła, jednak zadbaj o to, by promienie słoneczne nie padały na nią bezpośrednio, ponieważ może to doprowadzić do poparzeń jego liści. Jeśli chcesz ustawić swój kwiat na parapecie, wybierz wystawę wschodnią lub północną. Musi mieć ciepło (najlepiej, żeby temperatura powietrza mieściła się w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza), jedynie zimą, kiedy skrzydłokwiat przechodzi w stan spoczynku, warto umieścić go w chłodniejszym otoczeniu, jednak i tak temperatura nie powinna wówczas spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.
Pamiętaj, by zadbać o regularne przesadzanie skrzydłokwiatu – zwykle wystarczy przeprowadzać ten proces co trzy lata. Warto byłoby też co pewien czas przecierać liście z kurzu, a także obcinać kwiaty, gdy te już przekwitną. Roślina ta lubi wilgoć, dlatego postaw ją w towarzystwie nawilżacza powietrza, a jeśli go nie masz, świetnie zastąpi go podstawka wypełniona keramzytem i zalana wodą. To na niej ustaw doniczkę ze skrzydłokwiatem, by mógł w ten sposób chłonąć wilgoć.
Ile wody przyjmie skrzydłokwiat? Podlewanie tego kwiatu to bardzo ważna czynność pielęgnacyjna, ponieważ aby dobrze się rozwijał, musisz koniecznie zadbać o to, by jego podłoże pozostawało stale wilgotne. Skrzydłokwiat bardzo źle znosi przesuszenie. W ciepłych miesiącach najlepiej podlewać go nawet do czterech razy na tydzień, zimą natomiast można zmniejszyć częstotliwość podlewań do dwóch razy. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że ''wilgotne podłoże'' to nie to samo, co ''mokre podłoże''. Zdecydowanie więc unikaj zalegającej wody, która może doprowadzić do gnicia korzeni skrzydłokwiatu.
Twój skrzydłokwiat ma żółte liście? To może wskazywać na zbyt dużą ekspozycję na słońce. Jeśli liście równomiernie blakną, uzyskując żółtawy kolor, prawdopodobnie roślinie brakuje jakiegoś składnika mineralnego, na przykład azotu. Żółknące liście mogą ponadto wskazywać na obecność nieproszonych gości, takich jak przędziorki. Te szkodniki mogą zaatakować Twoją roślinę przy niskiej wilgotności powietrza.
Zobacz też: Maranta - luksusowa roślina, która zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem [ZDJĘCIA ODMIAN]