Po tym nawozie piwonie będą uginać się od kwiatów. Potrzebujesz tylko dwóch składników

Jeśli chcesz wprowadzić do ogrodu kolorowy akcent, który będzie przyciągał oko, postaw na piwonie. Ich duże, piękne pąki będą zachwycać przez wiele miesięcy, ale pod jednym warunkiem. Musisz zastosować na wiosnę odpowiedni nawóz. Nie sięgaj po chemię ze sklepu, przygotuj go samodzielnie.

Piwonie są uważane za jedne z najpiękniejszych roślin do ogrodu, a według ekspertów z firmy 1-800-Flowers zostały Kwiatami Roku 2024. Pochodzą głównie z obszarów o umiarkowanym klimacie w Europie i Azji, dlatego nie ma przeszkód, by hodować je w polskich ogrodach. Piwonie wymagają jednak specjalnej pielęgnacji, jeśli chcemy cieszyć nimi oczy przez kolejne lata. Ważne jest nie tylko podlewanie, ale także nawożenie.

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

W jakim miejscu sadzić piwonie? Pamiętaj o podstawowych zasadach pielęgnacji tych kwiatów

Sadząc piwonie w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest stanowisko. Nie powinno być zupełnie zacienione, bowiem kwiaty te potrzebują dużej ilości światła do szybkiego rozwoju. Można je też posadzić w miejscach półcienistych, gdzie będą oświetlane tylko przez połowę dnia. Piwonie świetnie się czują na otwartych przestrzeniach, ale należy pamiętać o tym, by osłonić je od wiatru. Ważne jest także podłoże. Najlepiej sprawdzi się próchnicza gleba o pH od 6,5 do 7,5. Powinna być przepuszczalna, ponieważ kwiaty nie lubią zbyt dużego nadmiaru wilgoci. Nie oznacza to jednak, że dobrze zniosą susze. Piwonie podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Najlepiej włożyć palec do ziemi i sprawdzić, czy przy korzeniach nie jest zbyt wilgotno, Jeśli nie, możemy nawodnić roślinę.

Czym nawozić piwonie, żeby ładnie kwitły? Wypróbuj te domowe odżywki

Kolejnym ważnym aspektem przy uprawie piwonii jest nawożenie. Najlepiej odżywić rośliny wiosną, na przełomie kwietnia i maja, ponieważ wówczas zaczną szybciej kwitnąć, a płatki nabiorą intensywniejszego koloru. Drugim dobrym terminem jest wiosna, a dokładnie wrzesień lub październik przed pierwszymi przymrozkami. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele gotowych nawozów do kwiatów kwitnących. Powinny zawierać dużą ilość fosforu i potasu, a mniej azotu, który może osłabiać pędy. Jeśli jednak nie chcemy stosować chemii, świetnie sprawdzi się kompost lub odżywka domowej roboty. Jej przygotowanie jej bardzo proste, a efekty zobaczymy w mgnieniu oka. Do jej przygotowania potrzebujemy tylko 10 l wody i 10 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Mieszamy te dwa składniki, a następnie podlewamy gotową odżywką piwonie. Taki nawóz można stosować co około dwa tygodnie. Świetnie sprawdzą się też fusy z kawy Wystarczy zalać je wodą, poczekać aż napęcznieją i podlać ziemię pod kwiatami. Dzięki temu rośliny otrzymają nie tylko dużą dawkę fosforu i potasu, ale także wapnia, magnezu i żelaza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA