Jak wyczyścić żelazko? Poznaj dwa świetne domowe sposoby na usunięcie kamienia i przypalenia

Regularne korzystanie z żelazka po pewnym czasie może sprawić, że dojdzie do nagromadzenia się kamienia. Innym często pojawiającym się problemem jest przypalona powierzchnia stopy. Z oboma tymi problemami dość łatwo można sobie poradzić przy użyciu domowych metod. Jak odkamienić żelazko? Czym wyczyścić przypalenie?

Jak odkamienić żelazko? Domowe sposoby z użyciem octu i soli

Regularne odkamienianie żelazka jest bardzo ważne, bo pozwala utrzymać urządzenie w odpowiednim stanie i zapobiec nierównomiernemu grzaniu. Wśród kilku dostępnych metod, wysokim poziomem skuteczności odznacza się ta z użyciem octu. Jak przy jego pomocy usunąć kamień z żelazka?

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Oto krótka instrukcja:

  1. Do zbiornika na wodę w żelazku wlewamy równą ilość octu i wody. Włączamy urządzenie i ustawiamy je na najwyższą temperaturę.
  2. Po nagrzaniu się żelazka, używamy funkcji wyrzutu pary nad zlewem lub starą ścierką, aby usunąć kamień i resztki octu. Opcjonalnie możemy przesuwać żelazko po starym ręczniku.
  3. Wyłączamy żelazko i opróżniamy zbiornik, po czym napełniamy go czystą wodą. Włączamy urządzenie i kilkukrotnie wypuszczamy parę, aby pozbyć się resztek octu i kamienia.
  4. Jeśli na stopie żelazka zostały kawałki kamienia, możemy je wytrzeć wilgotną szmatką.

Inną metodą, również często stosowaną do usunięcia kamienia z żelazka, jest wykorzystanie soli. Sposób różni się nieco od tego z użyciem octu:

  1. Żelazko rozgrzewamy do średniej temperatury, ale nie włączamy pary.
  2. Grubą warstwę soli rozsypujemy na papierze do pieczenia lub starej tkaninie, a następnie kilkukrotnie przesuwamy po niej żelazkiem.
  3. Wyłączamy urządzenie i czekamy, aż ostygnie, po czym przecieramy stopę wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Oba sposoby na wyczyszczenie żelazka można połączyć w jedną. Warto spróbować przesuwać rozgrzane żelazko po rozsypanej na arkuszu papieru do pieczenia soli. Octu można użyć poprzez wymieszanie go z solą i zrobienie czegoś w rodzaju pasty, którą nanosimy na zimną stopę urządzenia i delikatnie wcieramy. Po kilkunastu minutach usuwamy ją wilgotną ściereczką.

Często chwalonym sposobem na przypalone żelazko jest użycie białej pasty do zębów. Wystarczy nałożyć ją na zimną stopę żelazka, a po kilku minutach usunąć wilgotną miękką ściereczką. Na koniec trzeba wytrzeć powierzchnię do sucha. Opcjonalnym rozwiązaniem jest pasta z sody oczyszczonej i wody, którą również nakładamy na zimną stopę i po kilku minutach usuwamy.

Jeszcze przed użyciem żelazka po wcześniejszym jego wyczyszczeniu lub odkamienianiu, warto przeprowadzić test na starej ściereczce lub kawałku materiału. Dzięki temu upewnimy się, że cały brud został usunięty. Nie powinniśmy za to używać ostrych narzędzi lub środków czyszczących, które mogą porysować powierzchnię stopy żelazka.

Sztyft do czyszczenia żelazka - czy warto go kupić?

Gotowym rozwiązaniem, które nie wymaga stosowania mieszanek z wody, soli czy octu jest specjalny sztyft do czyszczenia żelazek. Taki sztyft poradzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, kamieniem i przypaleniami, a to za sprawą zawartych w produkcie substancji chemicznych, które pomagają rozpuścić przypalone resztki nieczystości.

Sztyfty do żelazek zwykle są bardzo skuteczne w usuwaniu przypaleń i zapewniają lepsze efekty od domowych metod. Sam sposób użycia również jest łatwy i szybki, a do tego większość produktów jest bezpieczna dla różnych rodzajów żelazek, w tym takich z powłokami non-stick. Regularne korzystanie z tej metody pozwala przedłużyć żywotność urządzenia.

Przed użyciem sztyftu do czyszczenia żelazka warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, jak i samego sztyftu. Dzięki temu można się upewnić, że jego wykorzystanie nie będzie szkodliwe dla stopy żelazka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.