Kiedy jest Pierwszy Dzień Wiosny i jak przestawić się na zmianę czasu? Mini poradnik

Kiedy jest pierwszy Dzień Wiosny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Kalendarzowa i astronomiczna wiosna to dwa różne pojęcia. Sprawdź z nami kalendarz na nową porę roku oraz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą wstać o godzinę wcześniej.

Kiedy zaczyna się wiosna i co oznacza pojęcie równonocy? 

Pytanie o początek nowej pory roku z pewnością prędzej czy później padnie w każdym domu. I o ile małym dzieciom wystarczy informacja o przyrodzie, która budzi się do życia, to ze starszakami może już nie być tak łatwo. Kiedy zaczyna się wiosna i jak to zjawisko wytłumaczyć dziecku?   

Równonoc wyznacza moment, w którym Słońce znajduje się nad równikiem, co przekłada się na taką samą długość nocy i dnia na obu półkulach. Co to oznacza w praktyce? Podczas równonocy Ziemia jest zwrócona bokiem do Słońca, które wysyła równą ilość światła i ciemności do wszystkich jej zakamarków.    

Zwyczaje związane z Pierwszym Dniem Wiosny - obserwacja gwiazd 

Dzieci żegnają zimę topieniem marzanny, dorośli porządkują ogród lub garderobę. Jednak zwyczaje związane z Pierwszym Dniem Wiosny mogą połączyć te dwa światy. Równonoc to idealny moment do wspólnej obserwacji gwiazd. Wyjątkowo ciemne niebo sprzyja pięknym i naturalnym kontrastom. W tę wyjątkowy czas warto odłożyć na bok wszelkie ekrany i spojrzeć razem w niebo.

Warto jednak poznać inne - stare i nowe - zwyczaje związane z Pierwszym Dniem Wiosny. Są to m.in.:

  • Jare Gody - podziękowania bogom za koniec zimy;
  • Maslenica - czas zabaw i radowania się związanego z powitaniem wiosny;
  • Dzień Wagarowicza. 
Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Kalendarzowa wiosna - kiedy wypada? 

Pierwszy Dzień Wiosny w kalendarzu zaznacza się zawsze tego samego dnia, czyli 21 marca (w tym roku będzie to czwartek). Często jest to data symboliczna, ponieważ zgodnie z tym co mówi stare przysłowie - ''w marcu, jak w garncu'' - pogoda w tym czasie bywa przewrotna. Można spodziewać się zarówno ostrego słońca jak i śniegu z deszczem. Czy kalendarzowa wiosna pokrywa się ze swoim astronomicznym odpowiednikiem? Sprawdzamy.

Astronomiczna wiosna kontra kalendarz 

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny jest datą ruchomą i wypada zazwyczaj między 19 a 21 marca. Z astronomiczną wiosną mamy do czynienia w momencie, gdy długość dnia jest równa długości nocy. W 2024 roku astronomiczna wiosna wypada dzień wcześniej niż kalendarzowa i dokładnie będzie to 20 marca

Kiedy jest Pierwszy Dzień Wiosny - zmiana czasu 

Nowa pora roku przejmuje też władzę nad czasem. Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza konieczność przestawienia zegara o jedną godzinę do przodu. Kiedy nastąpi zmiana w 2024 roku? Każdego roku zegarki należy przestawić dokładnie w ostatni weekend marca, czyli w tym roku z soboty na niedzielę (30-31 marca). Nie wszyscy są z tej zmiany zadowoleni, konieczność wcześniejszego wstawania oznacza konkretną rewolucję w codziennej rutynie, która może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia. Jak przyzwyczaić organizm do nowych warunków? 

  • Na tydzień przed zmianą czasu warto zacząć kłaść się o godzinę wcześniej. 
  • Pomoże też wietrzenie sypialni. 
  • Warto odłożyć też telefon, niebieskie światło przekłada się na wydzielanie melatoniny, co utrudnia zasypianie.     
  • Kluczem do zachowania równowagi jest też lekkostrawna kolacja, którą warto zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem. 
  • Ciepła kąpiel pomoże się zrelaksować i wyciszyć. 

Zobacz też: Jadowite węże w Polsce. Żmije budzą się na wiosnę. Już za niedługo będzie można spotkać je na spacerze

Więcej o: