Olejek z tego drzewa poradzi sobie z przetłuszczającymi się włosami, łupieżem, grzybicą i trądzikiem

Opisywany olejek jest naturalnym środkiem, który pozyskuje się z mało znanego drzewa. Skutecznie poradzi sobie między innymi z grzybicą, trądzikiem i łupieżem. Sprawdź, z jakich jeszcze właściwości słynie i do czego służy.

Olejek herbaciany: na co pomoże? Właściwości

Jakie właściwości ma olejek herbaciany? Na co może pomóc? Musisz wiedzieć, że olejek herbaciany wytwarza się z rośliny pochodzącej z Australii i występującej pod nazwą Melaleuca alternifolia. Wyróżnia się ona ciemnym pniem, z którym kontrastują jasne gałęzie i białe kwiaty występujące w szczotkowatych kwiatostanach. Nim w ogóle rozpocznie się proces pozyskiwania olejku herbacianego, drzewa te są poddawane bardzo starannej selekcji. Odpowiednie do jego wytwarzania będą jedynie te drzewa herbaciane, które nie wykazują zbyt wysokiego stężenia 1,8-cyneolu.

Sam olejek herbaciany jest oleistą substancją o lekko żółtej barwie (olejek bywa też zupełnie bezbarwny). Posiada charakterystyczną, delikatnie korzenną woń.

Zawiera w sobie między innymi:

  • 1,8-cyneol;
  • terpinen-4-ol;
  • gamma-terpinen;
  • limonen;
  • myrcen;
  • alfa-pinen.

Przechowując olejek herbaciany, uważaj, by nie wystawiać go na bezpośrednie działanie słońca. W przeciwnym razie zupełnie utraci swoje właściwości.

A co jeszcze warto wiedzieć o olejku herbacianym? Przede wszystkim, wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne;
  • przeciwwirusowe;
  • antyseptyczne;
  • uspokajające;
  • antydepresyjne;
  • przeciwgrzybicze;
  • przeciwtrądzikowe;
  • przeciwłupieżowe.

Olejek herbaciany: zastosowanie

Do czego może się przydać olejek herbaciany? Zastosowanie znajduje często w różnego rodzaju kosmetykach (jako dodatek), szczególnie do pielęgnacji włosów lub twarzy.  Olejek herbaciany może być na przykład wykorzystywany w trakcie leczenia zakażeń gronkowcem złocistym, który wykazuje odporność na metycylinę. Często substancję tę można odnaleźć w środkach do higieny jamy ustnej, ponieważ pomaga w usuwaniu płytki nazębnej oraz wpływa łagodząco na stany zapalne dziąseł.

Dzięki temu, że substancje obecne w olejku herbacianym wpływają na zahamowanie rozwoju grzybów i wielu innych drobnoustrojów, można go używać wspomagająco przy leczeniu grzybicy stóp i paznokci. Doskonale wpłynie też na szybko przetłuszczające się włosy, dodając im lekkości i czyniąc je bardziej sypkimi. Można też z powodzeniem wykorzystywać go jako środek dezynfekujący. Co więcej, można z niego przygotować płukankę do ust, by odświeżyć oddech, a także dodatek do kąpieli, którą możesz sobie zafundować w przypadku zmęczenia, by rozluźnił Twoje mięśnie.

Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Olejek herbaciany na twarz – jak wykorzystywać?

Olejek herbaciany na twarz to doskonały sposób na trądzik. Ten naturalny produkt bardzo łatwo przenika przez skórę, dzięki czemu może bez problemu oddziaływać na cerę. Za sprawą działania antybakteryjnego oraz przeciwzapalnego, poradzi sobie z problematyczną skórą. Olejkowi herbacianemu udaje się także pozytywnie wpłynąć na pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu ogranicza produkcję sebum. Wówczas skóra twarzy się nie świeci, pory nie są zatkane, a także nie powstają niedoskonałości, takie jak pryszcze czy zaskórniki.

Musisz też wiedzieć, że olejek herbaciany nie wysusza skóry. Rozcieńczając go, możesz wykorzystywać produkt do przecierania twarzy, kiedy już ją oczyścisz. Nie rozcieńczaj go, jeśli chcesz nanieść preparat punktowo na niedoskonałości. Z kolei antyoksydacyjne działanie tego olejku może wpływać na zahamowanie procesu starzenia się skóry, a co za tym idzie, jego stosowanie pomoże na zmarszczki.

Zobacz też: Olejek z oregano - jak zrobić? DIY w kilku prostych krokach

Więcej o: