Już teraz rozpoczyna się sezon prac w ogrodzie. Ogrodnicy muszą więc zakasać rękawy i brać się do pracy, aby ich plony wiosną i latem były satysfakcjonujące. Jednym z najpopularniejszych owoców, jakie hodujemy na działkach, bez wątpienia są truskawki. Co zrobić, aby już za kilka miesięcy móc pałaszować je z własnego krzaka?
Połowa marca to czas, kiedy odkrywamy truskawki, które w okresie jesienno zimowym były przykryte słomą lub innym zabezpieczeniem. Nie należy zwlekać z tymi pracami, ponieważ środek tego miesiąca, to czas kiedy truskawki budzą się po zimie i oczekują od ogrodników odpowiedniej pielęgnacji. Po odkryciu roślin czas zgrabić wszystkie stare liście, które okrywały bylinę. Po odstawieniu grabi należy chwycić za motykę i rozpocząć odchwaszczanie, a także spulchnianie ziemi. To zdanie wymaga od nas dużej ostrożności, chwila nieuwagi i możemy uszkodzić delikatne korzenie. Dokładność również jest bardzo istotna, przeoczone chwasty szybko dadzą o sobie znać. Zabiorą truskawkom nie tylko światło, ale także wiele składników odżywczych, co może doprowadzić do niewydania owoców. Natomiast ziemię powinniśmy spulchnić na głębokości od trzech do pięciu centymetrów. Kiedy już przeprowadzimy powyższe zabiegi, czas na nawożenie.
Większość roślin ogrodowych wymaga nawożenia i truskawki nie są tu wyjątkiem. Jak jednak zrobić to prawidłowo i po jakie preparaty należy sięgnąć? Sprawdzą się wieloskładnikowe odzywki dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nie tylko. O nasz plony zadbamy także we własnym zakresie. Doskonale sprawdzi się kompost, który wymieszamy z ziemią. Natomiast w maju idealnie nada się gnojówka z pokrzywy lub skrzypu. Jeśli jeszcze w twoim ogrodzie nie zagościły truskawki, jednak tego lata chcesz cieszyć się pysznym smakiem samodzielnie wyhodowanych owoców, to sprawdź, jak, kiedy i gdzie je posadzić.
Truskawki z powodzeniem możemy sadzić w różnych miesiącach, z wyjątkiem zimy oraz upalnych okresów lata. Wczesna wiosna będzie więc dobrym momentem na wsadzenie sadzonek do gruntu. Najlepiej zrobić to w marcu lub kwietniu, kiedy ziemia zdąży już rozmarznąć, a temperatura oscyluje w granicach 15 stopni. Kupując sadzonki truskawek, musimy zwrócić uwagę na ich kondycję. Wybierajmy okazy zdrowe o mocnych korzeniach, z ładnie zabarwionymi liśćmi. Gleba także ma duże znaczenie, powinna być lekka i próchnicza. Natomiast stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, a także osłonięte od wiatru i oddalone od rozłożystych drzew. Sadzonki wkładamy do ziemi w rzędach co 30 centymetrów, a między rzędami ma być około 60 centymetrów przestrzeni. Nie sadzimy ich za głęboko, szyjka korzeniowa powinna znajdować się nad ziemią. Na koniec lekko ugniatamy glebę i obficie podlewamy truskawki.