• Link został skopiowany

Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Stwórz piękną koronę na pniu dzięki przemyślanym zabiegom

Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Ta piękna roślina musi być odpowiednio pielęgnowana, by stanowić wyjątkową ozdobę Twojego ogrodu. Przekonaj się, jakie jeszcze zabiegi powinieneś podjąć i do jakich zasad się dostosować, by mogła Cię prędko zachwycić swoją urodą.
Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Stwórz piękną koronę na pniu dzięki przemyślanym zabiegom. Zdjęcie ilustracyjne
istock

Wierzba japońska: charakterystyka

Wierzba japońska, czyli inaczej wierzba całolistna lub wierzba zwarta, jak łatwo się domyślić, przybyła do Europy prosto z Japonii. To silnie rosnąca wierzba, która w naturze występuje nad brzegami rzek lub na wilgotnym podłożu (na przykład na łąkach). Jeśli chodzi o odmianę, którą można spotkać w naszych ogrodach, jest to wierzba "Hakuro-nishiki".

Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Stwórz piękną koronę na pniu dzięki przemyślanym zabiegom. Zdjęcie ilustracyjne
Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Stwórz piękną koronę na pniu dzięki przemyślanym zabiegom. Zdjęcie ilustracyjne istock

Wierzba japońska na pniu to najczęściej spotykana u nas forma tej rośliny, którą wprowadzamy do naszych przydomowych przestrzeni. W takim wypadku wierzba staje się miniaturowym drzewkiem, co jednocześnie daje jej bardzo efektowny, a przy tym oryginalny wygląd. Można ją też uprawiać w formie krzaczastej, ale wówczas nie wygląda już tak zjawiskowo.

Naturalnie wierzba japońska rośnie jako solidny krzew o rozłożystym pokroju. Osiąga około 2-3 metrów wysokości, a jej pokładające się pędy są cienkie, wiotkie, o zielonkawym zabarwieniu. Pokrywają je podłużne zielone liście, które wiosną barwią się na biało-różowo, co nadaje tej wierzbie niesamowitego wyglądu.

Wierzba japońska Hakuro: uprawa

Czego potrzebuje wierzba japońska Hakuro, by zdrowo rosnąć i jednocześnie cieszyć oczy wszystkich, którzy znajdą się w Twoim ogrodzie? Tak naprawdę, nie potrzeba jej wiele do szczęścia. Przede wszystkim, poszukaj jej słonecznego stanowiska i zadbaj, by podłoże, w którym rośnie, było żyzne, próchnicze i wilgotne. Jeśli posadzisz swoją wierzbę w cieniu, nie tylko będzie rosła bardzo powoli, ale i, poprzez osłabienie, może zacząć chorować. Na urodzie stracą także liście rośliny, które nie przybiorą tam równie intensywnej barwy, co w jasnym miejscu.

Wierzba japońska bardzo lubi wodę, a co za tym idzie, nie toleruje przesuszenia. Jeśli boisz się, że nie zdołasz o to odpowiednio zadbać, po prostu wyściółkuj glebę dookoła podstawy pnia krzewu. Z jednej strony zmniejszysz ilość odparowywanej wody, z drugiej zniwelujesz ryzyko rozwoju chwastów.

Wierzba japońska. Zdjęcie ilustracyjne
Wierzba japońska. Zdjęcie ilustracyjne istock / EUNBI KIM

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku wierzby japońskiej Hakuro jest również jej nawożenie. Trzeba je przeprowadzać systematycznie, najlepiej z wykorzystaniem kompostu. Jeśli natomiast nie masz do niego dostępu, skorzystaj z gotowego preparatu, stanowiącego odpowiednią mieszankę nawozową. Póki wierzba jest młoda, zabezpiecz ją na zimę w miejscu szczepienia. W późniejszym czasie nie będziesz się już musiał o nią martwić.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kiedy przycinać wierzbę japońską?

Kiedy przycinać wierzbę japońską? Odmiana Hakuro lubi przycinanie i nie przeszkadza jej, jeśli poddaje się ją temu zabiegowi nawet co miesiąc. Tak naprawdę musisz samodzielnie zdecydować, czy korona już wymaga przycięcia, czy jeszcze nie. Musisz brać pod uwagę to, że zbyt duża korona może się okazać zbyt ciężka i doprowadzić do złamania się pnia. W pierwszym roku możesz ciąć pędy nawet na długość 20 centymetrów. Zadbaj o to, by swoje działania podejmować przy użyciu ostrego sekatora. Nie musisz przycinać wierzby japońskiej, jeśli nie zależy Ci na jej kulistym pokroju, a chciałbyś, żeby pędy po prostu luźno zwisały – jak w naturze.

Wierzba japońska – kiedy sadzić?

Kiedy sadzić wierzbę japońską? Wybierz dowolny moment w okresie od maja do listopada – wtedy gleba nie jest zmarznięta. Możesz też uprawiać swój krzew w dużej donicy lub pojemniku na balkonie czy tarasie. Jeśli natomiast zdecydujesz się na wierzbę japońską o krzaczastym pokroju, bez problemu stworzysz przy jej wykorzystaniu niski żywopłot.

Zobacz też: Maranta - luksusowa roślina, która zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem [ZDJĘCIA ODMIAN]

Więcej o: