Czym umyć lodówkę w środku? Wydawać by się mogło, że to banalne pytanie, jednak wcale tak nie jest. Wszak wiąże się to z naszym zdrowiem. Żywność powinna być przechowywana w warunkach, które nie spowodują rozwinięcia się szkodliwych mikroorganizmów, jak np. bakterie czy grzyby. Istotne jest więc nie tylko przechowywanie artykułów spożywczych, które mają aktualną datę ważności, ale również trzymanie ich w czystej i zadbanej lodówce.
Wśród delikatnych, naturalnych środków myjących, które są jak najmniej szkodliwe dla naszego zdrowia, wymienić można ocet lub sok z cytryny, a także płyn do mycia naczyń. Niezależnie od wybranego środka myjącego, na koniec zawsze należy osuszyć lodówkę.
Jeśli zastanawiasz się jak umyć lodówkę i od czego zacząć, to tu znajdziesz instrukcję jak krok po kroku wykonać czyszczenie lodówki. Informację o konserwacji urządzenia odnaleźć możesz także w instrukcji do niego dołączonej. Zabierając się do porządkowania lodówki, najpierw należy przygotować środki myjące. Przydadzą się także rękawiczki ochronne na dłonie. Należy odłączyć lodówkę od prądu i ustawić tryb rozmrażania. Następnie opróżnić lodówkę ze wszystkich produktów spożywczych.
Dobrze jest także usunąć wszystkie ruchome elementy, jak półki czy szuflady, bo można je umyć oddzielnie, poza wnętrzem lodówki, np. w kuchennym zlewie czy specjalnie przygotowanej misce. Należy umyć wewnętrzne ściany lodówki i zwrócić uwagę na wszelkie nierówności na ściankach, w których może pozostać jakiś brud. Podobnie jest, jeśli chodzi o uszczelki. Wszystko należy dokładnie oczyścić i po umyciu zostawić lodówkę otwartą na pewien czas, by dokładnie wyschła, nawet jeśli osuszamy ją samodzielnie np. papierowym ręcznikiem lub bawełnianą ścierką.
Następnie można podłączyć lodówkę i włożyć do niej ponownie produkty spożywcze. Pytanie "jak umyć lodówkę" wiąże się też z koniecznością zapewnienia jedzeniu innego chłodnego miejsca na czas mycia. Można do tego wykorzystać np. wcześniej przygotowaną lodówkę turystyczną, w której będą zmrożone wkłady.
Trudno tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak często myć lodówkę zależy bowiem również od tego, jak często z niej korzystamy, a także od tego jak kwestie konserwacji traktuje producent urządzenia. Jeśli rzadko korzystamy z chłodziarki, to może się okazać, że wystarczające będzie mycie raz na pół roku. Jeżeli natomiast często, to czasem konieczne może być czyszczenie raz lub dwa razy w miesiącu, a czasem nawet częściej. Najważniejsza jest higiena i zdrowy rozsądek. Dla dobrej kondycji urządzenia warto gruntowne czyszczenie przeprowadzać raz w miesiącu.
Czystość lodówki powinna być zachowana również na zewnątrz. Oznacza to, że lodówkę należy myć nie tylko w środku. Na urządzeniu osadza się bowiem kurz, ale także np. tłuszcz z kuchennego gotowania, które powinny być regularnie usuwane.
O czym jeszcze warto pamiętać w kwestii higieny lodówki? Bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać przydatność do spożycia produktów znajdujących się w chłodziarce. Należy na bieżąco usuwać psujące się artykuły, które mogą powodować powstawanie np. grzybów czy bakterii. Żywność nie powinna być wkładana do lodówki bez odpowiedniego opakowania — to przyczynia się do jej szybszego zabrudzania, a także do niszczenia żywności.
Zobacz też: Jak sprawdzić szczelność lodówki? Banalny trik pomoże zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy jedna kartka