Jednym z popularnych produktów naturalnego pochodzenia, wykorzystywanych do pielęgnacji ciała czy włosów, jest olejek rycynowy. Zastosowanie tej substancji bywa bardzo różnorodne, warto jednak w pierwszej kolejności przyjrzeć się jej z bliska.
Olejek rycynowy nazywa się także olejem rącznikowym, gdyż przygotowuje się go z nasion rącznika pospolitego. Nasiona te wytłacza się na zimno, a w kolejnym kroku wygotowuje się je wodą. W ten sposób można pozbyć się z niej szkodliwej rycyny, uznawanej za jedną z najbardziej toksycznych substancji pochodzenia roślinnego.
Opisywany olej wykorzystuje się na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim znajduje on swoje zastosowanie w kosmetyce. Ponadto, przyjmuje się go również doustnie, ponieważ pomaga w przypadku zaparć. Olejek rycynowy wykazuje właściwości regenerujące, natłuszczające, a także wzmacniające. Co więcej, może również łagodzić dolegliwości bólowe. Preparat ten często przyśpiesza gojenie się ran.
Po olejek rycynowy nie powinny sięgać osoby, u których kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na tę substancję. Jednocześnie nie poleca się go kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom.
Olejek rycynowy na twarz najlepiej jest stosować regularnie. Wówczas można jej pomóc w zachowaniu gładkiej i świeżej cery. Olejek będzie działał nawilżająco na skórę twarzy, a jednocześnie załagodzi wszystkie występujące w jej obrębie stany zapalne. Będzie więc doskonały dla cery ze skłonnością do trądziku, ponieważ dodatkowo zadziała też przeciwbakteryjnie. Nim jednak rozpocznie się stosowanie tego produktu, warto przeprowadzić test na niewielkim obszarze skóry, by się przekonać, czy nie wywołuje on żadnej reakcji alergicznej.
W połączeniu z różnymi kosmetykami do twarzy, olejek rycynowy może wpływać na zwiększenie produkcji kolagenu, co znacznie poprawi kondycję skóry twarzy. Dzięki działaniu tego oleju, skóra staje się znacznie miększa, a jednocześnie dochodzi do delikatnego spłycenia istniejących już zmarszczek. Olejek rycynowy doskonale też oczyszcza skórę twarzy. To z jego pomocą można odbudować warstwę hydrolipidową naskórka i tym samym zapobiec wysuszeniu skóry.
Olejek rycynowy na włosy okazuje się naprawdę nieoceniony. Dzięki jego działaniu włosy robią się zdecydowanie grubsze, lśniące i przyjemniejsze w dotyku. Związki zawarte w olejku rycynowym umożliwiają domknięcie łusek włosa, co z kolei zapobiega rozdwajającym się końcówkom. Jeśli zdecydujesz się wcierać ten preparat w skórę głowy, nie tylko wzmocnisz cebulki włosowe, ale i pobudzisz je do wzrostu. Silniejsze włosy mają też mniejszą tendencję do wypadania. Co więcej, olejek rycynowy świetnie sprawdzi się także w roli dopełniacza dowolnej odżywki wzmacniającej czy rewitalizującej do włosów.
Olejek rycynowy na rzęsy i brwi to także świetny sposób na poprawienie ich kondycji. Przy systematycznym stosowaniu można zaobserwować ich widoczne wzmocnienie oraz regenerację. Bez trudu nałożysz go na rzęsy przy pomocy szczoteczki, która została Ci po tuszu do rzęs (oczywiście szczoteczka musi być czysta). Jeśli chodzi o brwi, możesz w nie wcierać olejek tylko przy użyciu palców.
Zobacz też: Olejek cynamonowy - aromatyczna uczta dla zdrowia i nie tylko