Kiedy siać pomidory na rozsadę? Musisz wiedzieć, że pomidory mogą być uprawiane w trzech różnych miejscach: w ogrodzie (uprawa gruntowa), w tunelach foliowych albo w szklarni. Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze, musisz wybrać odpowiednie nasiona.
Jako że pomidory uprawia się z rozsady, przygotowywanie do siewu należy zacząć sporo wcześniej. Warto zacząć ją pomiędzy lutym a marcem w kiełkowniku, natomiast kiedy miną cztery tygodnie przesadź je do pojemników. Najlepiej będą się one rozwijać w szklarni, jeśli jednak taką nie dysponujesz, możesz wykorzystać widne okno z dostępem do światła.
Pomidory na rozsadę najlepiej jest siać gdzieś pomiędzy lutym a marcem. Ewentualnym terminem zastępczym jest kwiecień, trzeba mieć jednak świadomość, że wtedy plonowanie będzie nieco opóźnione, a zbiory, jakie zakłada się w danym roku, znacznie mniejsze.
Jeśli gotową już rozsadę chcesz sadzić w tunelach, najlepiej zaczekaj do połowy maja. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko narażenia siewek na ewentualne przymrozki. A gdybyś postanowił siać nasiona bezpośrednio do gruntu, nie rób tego wcześniej niż w połowie kwietnia i nie zwlekaj dłużej, niż do połowy maja. Pamiętaj jednak, że to najbardziej ryzykowny z przedstawionych sposobów.
Skoro wiesz już, kiedy wysiewać pomidory, pora zastanowić się nad tym, jak wybrać nasiona oraz w czym je wysiać. Musisz mieć świadomość, że istnieje bardzo wiele odmian pomidorów, które będą się między sobą różniły ogólnymi wymaganiami podczas siewu, a także w późniejszych miesiącach. Wszystkich istotnych rzeczy na temat danych nasion powinieneś dowiedzieć się z etykiety opakowania, w którym się znajdują. Informacje, na jakie możesz liczyć w takim wypadku, to chociażby słodkość danej odmiany, a także wyjaśnienie, do czego konkretnie jest ona polecana.
Najlepiej sięgać po nasiona ze sprawdzonych specjalistycznych sklepów ogrodniczych. Nim dokonasz zakupu, obowiązkowo sprawdź ich datę przydatności. Musisz wiedzieć, że nieodpowiednio przechowywane nasiona nie tylko mogą nie wydać obfitych plonów, ale i zupełnie nie wykiełkować. Szczególnie zwracaj na to uwagę w przypadku tych z nasion, które przechowuje się w papierowych opakowaniach, bo te łatwo ulegają wilgoci. Choć właśnie w ten sposób nasiona pakuje się najczęściej, może się zdarzyć, że natrafisz też na nasiona pakowane hermetycznie. Te będą zdecydowanie najmniej kłopotliwe.
Wybrane nasiona musisz umieścić w żyznym, lekkim i przepuszczalnym podłożu. Możesz od razu kupić specjalną mieszankę lub przygotować ją samemu, używając ziemi kompostowej bądź torfu i kompostu. Nie zaszkodzi też dodać do niego kompostu z kory, wermikulit bądź perlit. Jeśli zależy Ci na sukcesywnym kiełkowaniu, ziemia musi mieć odpowiednio wysoką temperaturę: najlepiej zawierającą się w przedziale od 22 do 25 stopni Celsjusza. Dobrze będzie więc przykrywać miejsca wysiewu folią. Pamiętaj jednak, by codziennie je wietrzyć.
Poznałeś już kalendarz siewny związany z pomidorami, dlatego musisz jeszcze wiedzieć, co zrobić, by Twoje pomidory zdrowo się rozwijały. Musisz podlewać je dość obficie co tydzień, a w czasie suszy może się okazać, że nawet częściej. Podczas zabiegu podlewania uważaj jednak, by nie zalewać ani liści, ani owoców, bo to może spotęgować rozwój rozmaitych chorób.
Jeśli wybierzesz jedną z odmian wysoko rosnących, pamiętaj o dodatkowych palikach dla Twoich roślin. Najlepiej wybierać podpory wykonane z metalu, by zapobiec rozwojowi chorób grzybowych, które mogłyby się wziąć z podpór drewnianych. Ważne jest także regularne usuwanie pędów bocznych – to przyczyni się do przyśpieszenia owocowania oraz do tworzenia przez roślinę dorodniejszych owoców.
Zobacz też: Maranta - luksusowa roślina, która zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem [ZDJĘCIA ODMIAN]