Te gatunki traw ozdobnych wybierają nawet ogrodnicy. Są tak piękne, że sąsiad popatrzy z zazdrością

W ogrodzie, na balkonie lub na tarasie zwykle mamy całkiem sporo wolnej przestrzeni. Jeśli chcesz ją zagospodarować w funkcjonalny, a zarazem estetyczny sposób, świetnym pomysłem może być zasadzenie traw ozdobnych. Który gatunek wybrać? Ogrodnicy polecają te odmiany.

Ogród i taras to takie miejsca wokół domu, w których najczęściej odpoczywamy. Zazwyczaj są one ozdobione kwiatami lub krzewami, lecz - jak wiadomo - to bardzo powszechne dekoracje. Warto więc w tym roku zastąpić je na przykład trawami, które w niepowtarzalny sposób nadadzą klimatu. Są łatwe w uprawie i prezentują się naprawdę świetnie. Jakie więc wybrać do ogrodu, a które na balkon lub taras? 

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Trawy ozdobne do ogrodu. Doświadczeni ogrodnicy polecają te odmiany

Trawy ozdobne to popularne rośliny wieloletnie, które nie mają dużych wymagań, a mimo to odwdzięczają się naprawdę cudownym wyglądem. Potrafią w oryginalny sposób ozdobić przestrzeń na zewnątrz, nadając jej nieco egzotyki i wyjątkowości. Jeśli więc w tym roku chcesz wyjść poza schemat i planujesz udekorować ogród trawami, dowiedz się, które odmiany są polecane przez doświadczonych ogrodników. 

Wybór jest bardzo szeroki, lecz do najpopularniejszych należą między innymi hakonechloa, rozplenica słoniowa, ostnica oraz zyskująca w ostatnich latach na popularności trzęślica trzcinowata. Każda z nich prezentuje się pięknie i wyjątkowo, a pielęgnacja nie należy do trudnych.

Istnieje jednak jeszcze jedna odmiana, która według wielu zyskała już miano królowej. Mowa o trawie pampasowej, czyli niezwykle dekoracyjnej roślinie. Jest odporna na niskie temperatury, więc bez problemu przetrwa surową jesień w Polsce. Warto jednak pamiętać, że nie przepada za zbyt dużą wilgotnością i odwdzięczy się, jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko. 

Sztuczna trawa na balkon to już przeszłość. Te odmiany szybko wyrosną w donicach

Jeśli nie masz ogrodu, ale za to posiadasz sporych rozmiarów balkon, warto przyzdobić go pięknymi trawami. Jak się okazuje, istnieją odmiany, które można na spokojnie zasadzić w donicy. Polacy coraz chętniej decydują się na takie ozdabianie balkonów, rezygnując tym samym ze znanych pelargonii czy surfinii. To przyjemne i nowoczesne podejście, ponieważ do traw dogląda się o wiele rzadziej niżeli do kwiatów. 

Na balkon świetnie nada się między innymi imperata cylindryczna, dorastająca do 40-50 cm wysokości. Jasnozielone liście wraz z nadejściem sezonu letniego przybierają barwę karminową, która z pewnością zachwyci oko sąsiadki. Równie popularna jest także kostrzewa siwa, która należy do traw niskich. Okrągłe kępki dorastają do 20-30 cm wysokości i świetnie odnajdą się na przykład na podwyższeniu w postaci stolika. Jeśli marzysz o tym, by roślina zdobiła balkon przez cały rok, wybierz turzycę. Przetrwa nawet srogą zimę, potrafi osiągać do 150 cm wysokości i może pochwalić się bardzo gęstym pokrojem zielonych liści.

Więcej o:
Copyright © Agora SA