Czyszczenie zmywarki octem to dobry pomysł pod warunkiem, że producent tego nie zabrania

Czyszczenie zmywarki octem to jeden ze sposobów na zachowanie w niej czystości. Sprawdź, jak zadbać o urządzenie, które myje naczynia, więc ma duże znaczenie w naszym codziennym życiu. Ocet i soda oczyszczona to jedne z najlepszych, ekologicznych środków do czyszczenia.

Czyszczenie zmywarki octem — czy to w ogóle możliwe?

Czyszczenie zmywarki octem to na pewno jeden z tańszych i bardziej ekologicznych pomysłów na to, jak dbać o higienę zmywarki. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy 1,5 szklanki octu wylać na dno urządzenia i uruchomić program, który myje w najwyższej temperaturze.

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Czyszczenia można dokonać także ręcznie. Wówczas ocet i wodę mieszać należy w proporcji 1:1, czyli jedna szklanka octu do jedna szklanka wody. Następnie z użyciem gąbki należy przygotowanym roztworem dokładnie umyć zmywarkę w środku, nie pomijając zakamarków znajdujących się wokół drzwi, pod uszczelkami, w okolicy filtrów i odpływu wody. Jednym z minusów korzystania z takiej formy czyszczenia zmywarki jest zapach octu, ten jednak dość szybko się ulatnia, a uczucie czystości pozostaje.

Pamiętaj jednak, aby przed czyszczeniem sprawdzić instrukcję obsługi sprzętu, czy nie ma w niej informacji, która zakazywałaby stosowanie takich substancji do czyszczenia. Może bowiem okazać się, że takie praktyki zaszkodzą użytkowanemu sprzętowi. 

Czy czyszczenie zmywarki sodą jest skuteczną metodą?

Soda oczyszczona to "złoty" środek, który powinien znajdować się każdym domu, ponieważ ma wiele różnych zastosowań. Nadaje się bowiem nie tylko do wypieków, ale i do czyszczenia. Jest ekologiczna i skuteczna. Dlaczego ma takie szerokie zastosowanie? Inną nazwą, pod którą można znaleźć tę substancję, jest wodorowęglan sodu. Znajduje zastosowanie w produktach spożywczych, ponieważ:

  • spulchnia (jest składnikiem proszku do pieczenia, ale może być też używany oddzielnie), jest regulatorem kwasowości i stabilizatorem;
  • jest też w dżemach i serach; produktach kosmetycznych, gdzie opisywana jest pod nazwą Sodium Bicarbonate;
  • dodawana jest też do proszków do prania, czy tabletek używanych w zmywarkach.

Tak więc czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną również jest możliwe — jest to dobry i skuteczny sposób. Ile proszku użyć? W miejsce, gdzie wsypuje się proszek do mycia naczyń lub wkłada tabletki, należy wsypać 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej, a następnie uruchomić wybrany program do mycia naczyń.

Czyszczenie zmywarki: domowe sposoby na problemy ze zmywarką

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami to tylko jedna z wielu rzeczy, z którymi możesz poradzić sobie bez wzywania fachowców. Są także inne sytuacje, w których proste tricki mogą pomóc ci rozwiązać problemy ze sprzętem domowym.

  • twoja zmywarka nie "dosusza" naczyń? Wystarczy na uchylonych drzwiczkach zawiesić ściereczkę, która w kilka minut wchłonie wilgoć, a naczynia pozostaną suche.
  • po otwarciu zmywarka brzydko pachnie? Połóż w jej wnętrzu połówkę cytryny, a brzydki zapach pozostanie tylko wspomnieniem

Co jeszcze można umyć przy pomocy sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona to produkt o naprawdę bardzo szerokim zastosowaniu. Warto mieć w domu, bo z pewnością wcześniej czy później przyda się do wielu rzeczy. Przy pomocy sody oczyszczonej, poza już wymienionymi, można jeszcze umyć np.:

  • mikrofalówkę,
  • lodówkę,
  • czajnik elektryczny,
  • oczyścić garnki z przypaleń,
  • pralkę,
  • łazienkę, a dokładniej np. prysznic czy umywalkę,
  • piekarnik.

Zobacz też: Patent cioci Tosi to sztos! Naczynia będą lśnić po wyjęciu ze zmywarki. To nic nie kosztuje

Więcej o: