Poplamiony obrus więcej nie zepsuje ci świąt. Pamiętaj o tym zabiegu po śniadaniu wielkanocnym

Po śniadaniu wielkanocnym na obrusie może pojawić się kilka brzydkich plam, więc pranie będzie nieuniknione. W jakiej temperaturze prać obrusy? To ważna informacja, dzięki której nie zniszczysz materiału. Koniecznie to sprawdź, zanim wrzucisz tkaninę do pralki.

Już 31 marca 2024 roku będziemy obchodzić Wielkanoc, a to oznacza, że czeka nas uroczyste śniadanie z rodziną. Z tej okazji warto wyposażyć się w różne świąteczne ozdoby - szczególnie przyda się obrus na stół. Dzięki niemu potrawy będą prezentować się o wiele lepiej, a całe wydarzenie nabierze poważnego charakteru. Nim rozłożymy tkaninę na blacie, warto upewnić się, czy nie ma na niej starych plam. Pranie obrusu nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Zobacz wideo Zafarbowane ubrania? Weź z kuchni liść laurowy!

Jak prać obrusy w pralce? Jaki program do prania obrusów?

Z uwagi na fakt, że na obrusach zwykle kładziemy różnego rodzaju potrawy, jest on ciągle narażony na zabrudzenia. Niektóre plamy trudno usunąć, dlatego materiał należy prać regularnie, najlepiej zaraz po ubrudzeniu. Nim wsadzimy go do pralki, powinniśmy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób możemy go prać. Zwykle takie informacje producent umieszcza na metce lub na opakowaniu i to one powinny być dla nas najlepszym wyznacznikiem. Jeśli jednak nie mamy dostępu do takich wskazówek, warto pamiętać o kilku zasadach. Obrusy możemy prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń, ale także ewentualnych bakterii. Warto także wybrać program do prania delikatnego i zmniejszyć wirowanie, aby nie uszkodzić materiału. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak pranie ręczne. 

Jak prać obrus z poliestru? Ten materiał wymaga specjalnego traktowania

W sklepach coraz częściej można się natknąć na obrusy z poliestru. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ są bardzo praktyczne. Materiał jest plamoodporny, dzięki czemu obrus nie będzie do wyrzucenia już po jednym zabrudzeniu. Taka tkanina wymaga jednak specjalnego prania, aby nie straciła swoich właściwości. Obrusy poliestrowe powinno się prać maksymalnie w 40 stopniach Celsjusza i unikać trybów z wirowaniem. Nie należy również dodawać chemicznych detergentów i płynów zmiękczających, ponieważ mogą zniszczyć strukturę tkaniny. Ważna jest także metoda prasowania. Poliester szybko ulega przypaleniom, dlatego należy przestrzegać kilku zasad, aby prasowanie było skuteczne i nie wyrządziło szkód na materiale. Żelazko ustawiamy maksymalnie na 110 stopni Celsjusza. Nim zaczniesz prasować, warto sprawdzić na lewej stronie, czy obrus nie przylega do żelazka. Jeśli tak, zwilż delikatnie tkaninę wodą lub zmniejsz temperaturę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA