Kaktus wielkanocny, znany także jako ripsalidopsis, to gatunek z rodziny kaktusowatych. Choć naturalnie występuje w Brazylii, nie oznacza to, że nie można go uprawiać również w Polsce. Jego pielęgnacja jest jednak dosyć trudna. Z uwagi na fakt, że rośnie na gałęziach drzew, ma słaby system korzeniowy, przez co jest wymagającą rośliną. Aby mieć pewność, że na wiosnę wypuści okazałe kwiaty, należy dokładnie zapoznać się z jej wymaganiami.
Ripsalidopsis na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do grudnika. Rośliny są niemal identyczne, jednak ich wymagania znacznie się od siebie różnią. Jeśli potraktujesz kaktusa wielkanocnego w ten sam sposób co bożonarodzeniowego, roślina nie wypuści kwiatów. Jak można je odróżnić? Warto zwrócić uwagę na kształt zielonych pędów. U kaktusa wielkanocnego są gładkie, podczas gdy u grudnika mają ostre zakończenia na łączeniach blaszek i są mocno wycięte. Kwiaty także różnią się od siebie. Ripsalidopsis posiada długie, ostro zakończono płatki, które pojawiają się w okresie od marca do maja. Grudniowa roślina kwitnie natomiast od końca listopada lub początku grudnia aż do lutego. Pokazuje wówczas kwiaty z odgiętymi płatkami i wystającym, podłużnym słupkiem z pręcikami.
Wiele osób ma problem z utrzymaniem kaktusa wielkanocnego przy życiu. Jeśli popełnimy choćby najmniejszy błąd w pielęgnacji, roślina zmarnieje i nie uraczy nas już pięknymi kwiatami. Z tego powodu warto znać podstawowe zasady hodowli. Ripsalidopsis przede wszystkim powinien mieć odpowiednie i stałe stanowisko. Lubi jasne miejsca i półcień, jednak zbyt duża ilość światła słonecznego może go poparzyć. Wybór stanowiska powinien być dobrze przemyślany, ponieważ roślina ta kiepsko znosi przeprowadzki. Przez zmiany w oświetleniu może nie zakwitnąć na wiosnę. Ważna jest także temperatura, która powinna się utrzymywać w okolicach 20 stopni Celsjusza. Kaktus wielkanocny musi mieć też zapewniony stały dostęp do wody. Mimo swojej nazwy nie jest jak inne sukulenty i źle przechodzi suszę. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie przemoczone. Warto też zapewnić roślinie wilgoć w powietrzu. W tym celu możemy ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub regularnie zraszać pędy.
Co ciekawe, roślina ta ma niskie wymagania pokarmowe, dlatego nie trzeba jej często nawozić. Odżywki nie sprawią też, że momentalnie obsypie się kwiatami. Aby pobudzić kaktusa wielkanocnego do kwitnienia, należy wcześniej zadbać o jego okres spoczynku. W okolicach listopada i grudnia możemy przenieść roślinę do nieco chłodniejszego, ale równie dobrze oświetlonego pomieszczenia. Temperatura powinna się tam utrzymywać na poziomie 10-15 stopni Celsjusza. W tym czasie ograniczamy podlewanie do minimum i nie dokarmiamy nawozami. Gdy pojawią się pierwsze pąki, możemy z powrotem przenieść kaktusa do cieplejszego miejsca.