Wymieszaj dwa składniki i podlej w odpowiednim momencie. Piwonie będą uginać się od kwiatów

Domowy nawóz do piwonii może przynieść spektakularne efekty, a w dodatku będzie kosztować nas grosze. Takie naturalne metody zasilania upraw stają się popularne nie bez powodu. Do tego należy dorzucić lepszy wpływ na środowisko. Wyjaśniamy, jak przygotować mieszankę odpowiednią dla piwonii.

Piwonie to rośliny ozdobne, które cieszą się ogromną popularnością. Wpływa na to przede wszystkim ich piękny wygląd i różnorodność barw. Nasz ogród mogą zdobić kwiaty białe, różowe, fioletowe, czerwone lub żółte. Towarzyszyć im będzie też zachwycający zapach. Piwonie najlepiej prezentują się w maju i czerwcu, ale niestety czasami może się zdarzyć, że w danym roku kwiaty się nie pojawią. Jak tego uniknąć? Odpowiednie kroki trzeba podjąć dość wcześnie.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jaki nawóz do piwonii? Zastosuj go w odpowiednim momencie i podziwiaj efekty

Piwonie nie są trudne w uprawie, ale bywają kapryśne. Czasami brak kwiatów może wiązać się właśnie z tym. Przykładowo, nie lubią przesadzania. Po tym zabiegu nie kwitną przez pierwsze dwa lub trzy lata. Warto zapewnić też naszej roślinie żyzne i przepuszczalne podłoże, a do tego wybrać stanowisko dobrze nasłonecznione. Brak słońca może bowiem także przyczynić się do niewypuszczania pąków kwiatowych. Jeśli jednak nawet zadbamy już o te podstawowe warunki naszej uprawy, zastosowanie odpowiedniego nawozu i tak może wyjść tylko na dobre. Powinniśmy przy tym unikać nawozów zawierających azot. Śmiało możemy natomiast sięgać po odżywki bogate w potas i fosfor. Właśnie dzięki nim piwonie obsypią się kwiatami.

Dodatkową zaletą stosowania nawozów jest ogólna poprawa kondycji roślin. Będą one bardziej odporne na szkodniki, a łodygi staną się mocniejsze. Ten ostatni aspekt może okazać się szczególnie istotny, gdy już pojawi się obfite kwitnienie. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów musimy jednak pilnować też terminów. Piwonie zaleca się nawozić wczesną wiosną. Po łagodnej zimie, jak w tym roku, do działania możemy przystąpić już w połowie marca. Czego zatem będziemy potrzebować?

Czym podlewać piwonie, aby pięknie kwitły? Wystarczą składniki, które masz już w domu

Dobrym naturalnym nawozem do piwonii będą m.in. kompost, obornik czy mączka kostna. Jeśli jednak chcemy spróbować czegoś łatwiej dostępnego, najlepiej postawić na kwasek cytrynowy. Odżywi rośliny, pobudzi ich wzrost, a nawet ułatwi im pobieranie składników odżywczych z gleby. Co więcej, piwonie bardzo dobrze czują się w glebie o średnio kwaśnym odczynie. Kwasek cytrynowy ma dodatkowo właściwości grzybobójcze. Jeżeli zaś chodzi o samo przygotowanie odżywki, to wystarczy do 10 litrów wody dodać 10 gramów kwasku cytrynowego i dokładnie wymieszać. Taki nawóz jest gotowy do użycia. Dobre rezultaty powinno dać również wymieszanie ziemi przy roślinie z fusami z kawy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.