Jak powinno wyglądać idealne śniadanie wielkanocne? Najlepiej tak, by każdy z domowników był zadowolony. Święta dla najmłodszych są pełne wrażeń i emocji, a choć dzieci cieszą się ze wspólnego czasu, to niekiedy mogą mieć problem ze zjedzeniem potraw zupełnie innych niż zazwyczaj. Na szczęście można zastosować parę sprytnych sztuczek, które zachęcą do posiłku nawet największych niejadków.
Do Wielkanocy zostało kilka dni, dlatego najwyższa pora pomyśleć o potrawach, które przygotujemy. Podstawą śniadania wielkanocnego są jajka. Choć dzieci najczęściej nie mają problemu ze zjedzeniem ich, to jednak nie zawsze musi smakować im forma podania. Potrawa z majonezem lub pokrojone na kostkę w sałatce będą dla większości maluchów po prostu zbyt ciężkie i mało atrakcyjne. Znacznie lepszym pomysłem jest zrobienie z jaj fantazyjnych kształtów, które wzbudzą ich sympatię i zachęcą do jedzenia. Doskonałym zagraniem jest stworzenie uroczych myszek, które polubi każde dziecko. Wystarczy, że ugotujemy jajka na twardo, a po ostygnięciu obierzemy dokładnie ze skorupek. Następnie przekrajemy je na pół i układamy na talerzyku żółtkami do dołu. Teraz zabieramy się za dekorację. Z pokrojonych w krążki rzodkiewki robimy uszka. Wystarczy delikatnie naciąć nożem białko i wsunąć talarek. Za szerszą stroną jajka kładziemy długi szczypiorek, który będzie imitował ogonek. Oczka możemy z kolei zrobić z ziarenek pieprzu lub kolendry, a wąsy z koperku. Naokoło myszek możemy porozkładać pokrojony w małe trójkąciki żółty ser.
Jeśli nie wiemy, jak przekonać maluchy do jedzenia, najlepiej jest coś zmiksować. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju pasty, deserki i kremy. Z okazji świąt Wielkiej Nocy warto postawić na wiosenną pastę, która nada się do posmarowania nią pysznych i zdrowych kanapek. Wystarczy, że wymieszasz razem jajka, twarożek wiejski oraz świeżego ogórka. Każdy z tych elementów możesz wcześniej starkować lub zblendować. Do smaku możesz dodać również szczypiorek lub natkę pietruszki, jeśli twoja pociecha nie ma nic przeciwko jedzeniu ich. Gotową pastę możesz użyć do stworzenia zabawnych kanapek. Doskonale będzie imitowała "futerko baranka", któremu główkę możemy zrobić z kawałka rzodkiewki lub żółtego sera. Wykorzystaj to, co masz pod ręką. Nie zapomnij o uśmiechniętej mordce z kawałka papryki i połóż całość na ulubionym pieczywie dziecka. Możesz dodać także trawę ze szczypiorku. Najważniejsza jest odrobina cierpliwości i nieco więcej kreatywności. Maluch z pewnością doceni taki obrazek, a przy okazji skłoni go to do rozmowy o celebrowanych świętach.
Dania wielkanocne dla dzieci nie muszą być tak duże jak dla dorosłych. Wystarczą znacznie mniejsze porcje, a zamiast stawiać na wyszukane potrawy, lepiej wybrać atrakcyjne dla maluchów przekąski. Warto także przygotować miseczkę lub talerzyk smakołyków, po które nasza pociecha będzie mogła sięgać, kiedy tylko zechce. Nie muszą to być oczywiście słodkości. Przygotujmy zatem między innymi pokrojone w ciekawe kształty warzywa. Przydadzą się także specjalne nożyki do wycinania takich wzorów, jak gwiazdki czy serduszka. Ogórki, rzodkiewki i marchewka to podstawa wiosennego jadłospisu. W zabawne kształty możemy także pobawić się, robiąc dla dzieci deskę wędlin oraz serów. Nie zapominajmy także o tym, że dziecko w każdym wieku chętnie będzie uczestniczyło razem z nami w przygotowaniach. Dzięki wspólnemu gotowaniu, wycinaniu kształtów i układaniu wzorów, nie tylko zacieśnimy więzi i stworzymy świąteczny klimat, ale także zachęcimy nasze pociechy do spędzenia z nami czasu przy wielkanocnym stole.