Nowatorska metoda sadzenia pomidorów. Zrób psikusa szkodnikom i zasadź warzywa do góry nogami

Własnoręcznie wyhodowane warzywa to coś, z czego wiele osób jest dumnych. Jeśli chcesz dołączyć do tego grona, ale nie jesteś właścicielem domu z ogródkiem lub działki, nic nie szkodzi. Wystarczy niewielka przestrzeń, chęć i butelki. Przedstawiamy nowatorski sposób sadzenia pomidorów.

Nowatorski sposób sadzenia pomidorów do góry nogami to idealne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o własnych plonach, ale nie posiada zbyt dużej powierzchni do rozsadzania nasion. Tę metodę cenią sobie również osoby, które zmagały się ze szkodnikami wyjadającymi ich plony. Jak zasadzić pomidory przy użyciu butelki? O wszystkim Ci opowiemy.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kiedy sadzić pomidory? Wszystko zależy od sposobu zasadzenia

Jeśli posiadamy szklarnie, to jesteśmy w dobrej pozycji, żeby zacząć sadzenie pomidorów do gruntu już w połowie kwietnia i uprawiać je do października. Daje nam to dodatkowe dwa miesiące, ponieważ w ogrodzie możemy rozpocząć rozsadzanie plonów od połowy maja i najlepiej zakończyć je w połowie września. A jak ma się sytuacja z pomidorami sadzonymi do góry nogami?  Tę metodę możemy praktykować już w marcu – czyli nawet miesiąc wcześniej niż w szklarni. Sposoby zasadzenia są dwa: można zrobić to samodzielnie lub kupić gotowe. Jeśli wybierzesz sposób samodzielnego zasadzenia, podpowiemy Ci jak to zrobić.

Należy pobrać nasiona z pomidora i położyć na zwilżonej wcześniej wacie. W metodzie sadzenia do góry nogami najlepiej użyć pomidorów Pendulina Orange - słodki pomidor koktajlowy - lub Tumbling Tom Red, czyli powszechnie znane pomidorki cherry. Kiedy położone wcześniej na wacie nasionka zaczną wypuszczać kiełki, to czas, żeby przygotować butelki. Najlepsze będą takie o pojemności 5 lub nawet 15 litrów. Przy użyciu czegoś ostrego odcinamy dno butelki, a następnie umieszczamy pędy pomidorów tak, aby wychodziły szyjką. Nie zapominajmy, że nasze butelki będą wisieć do góry nogami, w związku z czym potrzebujemy wypalić otwory po bokach przy użyciu rozgrzanego gwoździa. W ten sposób umieścimy butelkę z pomidorami w dogodnym dla nas miejscu.

Jak dbać o pomidory?  Systematyczne podlewanie odgrywa ważną rolę. Nie zapominaj też o odrywaniu liści

Uprawianie pomidorów metodą do góry nogami jest mało popularne. Mimo wszystko warto znać tę metodę, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi:

  • Dzięki umieszczeniu doniczek wysoko nad ziemią, pomidorom nie zagrażają żadne ślimaki czy też larwy, co jest dużym plusem, ponieważ nie musimy się martwić o swoje plony.
  • W związku z tym, że plony zwisają w dół, nie trzeba stosować różnego rodzaju podpór. Wystarczy sznurek, który będzie podtrzymywał cięższe pędy.
  • Mamy więcej miejsca do użytku na ziemi, gdzie można zasadzić inne warzywa.
  • Podlewanie jest dużo łatwiejsze, a woda trafia bezpośrednio do korzeni. W rezultacie nasze pomidory są zdrowsze, mocniejsze i odporniejsze na choroby. Plony powinno się podlewać raz na kilka dni.
  • Zwisające w dół owoce mają lepszy dostęp do światła i powietrza, co pomaga im szybciej dojrzewać.

W kwestii pielęgnacji należy pamiętać, aby odrywać liście, które są najbliżej butelki. Dzięki temu nasze plony będą bujniejsze. Ważne w tej metodzie sadzenia pomidorów jest ich ogławianie, czyli usuwanie górnych pędów. Ten zabieg przyspieszy termin zbiorów. Nawożąc pomidory najlepiej użyć kompostu lub gnojówki, które usprawnią proces wzrostu.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA