Jajko było symbolem życia na długo przed chrześcijaństwem i tak też jest do dziś. Co ciekawe jednak, przez około 200 lat po chrzcie Polski spożywanie jaj na Wielkanoc było zabronione, ponieważ kojarzyło się z pogaństwem. Współcześnie natomiast zwyczaj ten praktykowany jest w niemalże każdym polskim domu i to właśnie jajka stały się symbolem tego okresu w roku. Jeśli na tegoroczne święta również szykujesz jajka, które spożyjesz z najbliższymi podczas śniadania lub obiadu, pamiętaj, by zwrócić uwagę na kwestię obierania. Nie musisz wcale męczyć się ze skorupką. Dzięki temu obieranie będzie szybkie i łatwe. Z tych trików korzystały nawet nasze babcie.
Zbliżając się wielkimi krokami do Wielkanocy, warto wiedzieć, jak obierać jajka, by te nie pękały w rękach. Jak się okazuje, to możliwe i banalnie proste. Choć dla większości osób obieranie jaj wydaje się prostą czynnością, czasami może być to próba cierpliwości. Właśnie dlatego, by nie narażać się na stres, w tegoroczne święta wielkanocne, tuż po ugotowaniu jajek na twardo w garnku, przełóż je do miski, którą wcześniej wypełnij zimną wodą z kostkami lodu. Tak nagła zmiana temperatury po kilku minutach sprawi, że jajko wewnątrz skorupki obkurczy się i a skorupka odejdzie praktycznie sama. Jeśli ten trik nie jest dla ciebie, wypróbuj sposób z łyżeczką. Po ugotowaniu i ostudzeniu jajka stłucz nią skorupkę, a następnie wsuń do środka i gotowe. Jajko zostanie obrane w zaledwie kilkanaście sekund i zachowa swój okrągły kształt.
Wpływ na obieranie jaj może mieć także sam sposób ich przygotowania. Według doświadczonych gospodyń, gdy do wody w garnku, w której gotować się będą jajka, dodamy łyżeczkę sody oczyszczonej, skorupka powinna łatwiej odchodzić od powierzchni. Tak samo ma działać dodatek soli, lecz o wiele częściej stosowana jest soda.
Obieranie jajek nie będzie męczące także wtedy, gdy przed ich gotowaniem, w skorupce na obu czubkach wykonasz małe otwory za pomocą cienkiej igły. Jak to możliwe? Okazuje się, że przez dziurki do wnętrza jaja dostaje się woda, która wnika pomiędzy błonę białka i sprawia, że odchodzenie skorupy jest przyjemniejsze, szybsze i prostsze.