Decydując się na tę roślinę, zmienisz swój taras w Afrykę. Oto kwiat, który oczaruje sąsiadów

Choć wiosna zawitała do Polski już kilka dni temu, to nadal wiele osób marzy o tym, by w jakiś sposób przetransportować się do gorącej Afryki. Jeśli również należysz do tego grona i masz taras, możesz zapewnić sobie namiastkę tego regionu za pomocą roślin. Które kwiaty wybrać, by poczuć afrykański klimat?

Taras lub balkon to świetne miejsce na wypoczynek przy kawie i dobrej książce. Takie czynności mogą być jeszcze przyjemniejsze, jeśli przestrzeń wokół będzie udekorowana w oryginalny sposób na przykład kwiatami. W tym sezonie zrezygnuj więc z klasycznych roślin, które zdobią co drugi taras w polskim domu i zdecyduj się na te, które nadadzą prawdziwie afrykańskiego klimatu. 

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jakie kwiaty na balkon? Tę odmianę zasadzisz w doniczce. Pochodzi z południowo-wschodniej Afryki

Szukasz rośliny, która będzie przykuwać wzrok sąsiadów oraz sprawi, że twoja poranna kawa na balkonie lub tarasie stanie się jeszcze przyjemniejsza? Jeśli tak mamy świetną propozycję. Ołownik uszkowaty to roślina, która nada nieco egzotyki twojej przestrzeni przed domem - jak więc o nią dbać? Pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych, więc przygotuj się na częstsze doglądanie do kwiatu niż w przypadku innych odmian. Pierwszą ważną kwestią są podpory, po których ołownik będzie piął się ku górze. Roślina potrafi osiągać nawet do 200 cm wysokości, więc bez takiego wsparcia może sobie nie poradzić. Zazwyczaj zwraca na siebie uwagę pięknymi niebieskimi kwiatami, lecz decydując się na odmianę Alba, możesz liczyć na biały kolor kwiatostanów.

Ołownik uszkowaty uprawa krok po kroku. W ten sposób zadbasz o afrykańską roślinę

Ołownik uszkowaty to kwiat naturalnie występujący w bardzo ciepłych rejonach, więc nie ma się co dziwić, że uwielbia miejsca nasłonecznione i takie również zapewnij mu na tarasie. Jeśli jednak nie masz możliwości, świetnie wyrośnie także w półcieniu. Mrozy i niskie temperatury mogą zabić roślinę, więc śledź prognozy i w razie ochłodzenia wczesną wiosną lub zimą, przenieś ją do domu. By rosła zdrowo i bujnie nie możesz zapominać o jej nawadnianiu. W szczególności na aspekt podlewania zwróć uwagę w okresie suszy - wtedy najlepiej podlewać ją co kilka dni. Dobrze także zakupić donicę z otworami odpływowymi, które uchronią przed przelaniem.

Co ważne, jeśli zdecydujesz się na ołownika uszkowatego i liście kwiatu nagle staną się żółte, to znak, że trzeba działać. W takiej sytuacji najprawdopodobniej roślina chce ci przekazać, że potrzebuje więcej wody lub składników odżywczych. Nawożenie w tej sytuacji będzie z pewnością wskazane i powinno odbywać się raz na dwa tygodnie, do momentu aż kwiat odżyje.

Więcej o:
Copyright © Agora SA