Wiosna to czas, kiedy wszystko rozkwita, a świat nabiera wielu barw. W niektórych z nas może budzić się chęć na ubarwienie swojego podwórka, ale nie każdy wie, jak to zrobić. Jednak należy pamiętać, że nie ma rzeczy niemożliwych - praktycznie wszystkiego można się nauczyć. Podpowiemy wam, jak należy rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem.
Najistotniejszym elementem w ogrodniczej układance jest ziemia - to od niej zależy tak naprawdę wszystko. Zanim przejdziemy do wysiewania jej trawą, należy odpowiednio ją wyrównać. Nie powinniśmy jednak wierzchniej warstwy mieszać z gliną, która znajduje się głębiej. Po odpowiednim oczyszczeniu terenu i przekopaniu urodzajnej ziemi możemy zabrać się za wysiewanie trawnika. Przy doborze nasion warto zwrócić uwagę, aby mieszanka zawierała jak najwięcej kostrzewy czerwonej - która rośnie wolno i ma wąskie źdźbła. Dzięki niej trawnik będzie wyglądał jak dywan. Podchodząc do rozsiewania, nie trzeba martwić się żadnymi technikami, najzwyczajniej w świecie rozrzucamy nasiona w taki sposób, żeby znajdowały się w każdym możliwym i pożądanym przez nas miejscu. Do utrwalenia procesu siewczego należy przygnieść rozrzucone nasiona wałem. Zaleca się codzienne podlewanie trawnika, jednak nie należy tego robić z małej odległości, żeby nie naruszyć nasion. Proces nawadniania powinien się odbywać na zasadzie zraszania ziemi. Najlepszym okresem do wysiewania trawy jest wczesna wiosna lub późne lato.
Jeśli jesteście nowicjuszami w świecie ogrodnictwa, to zachęcamy do rozpoczęcia tej przygody z roślinami jednorocznymi. Są to kwiaty, które z łatwością rosną i kwitną przez długi okres czasu, w związku z czym będziemy mieć szybkie i zarazem długie efekty swoich pierwszych poczynań ogrodniczych. Najbardziej znanymi roślinami jednorocznymi są: petunia, aksamitka, aster chiński, słoneczniki, nasturcje i cynie. Dobieramy te, które najbardziej odpowiadają naszym gustom i wysiewamy lub zasadzamy - w zależności od zakupionej formy - przyozdabiając w ten sposób swój ogród.
Dobrym rozwiązaniem będą również rośliny cebulowe i bulwiaste. Te natomiast wymagają trochę więcej naszego wkładu, ponieważ przed nadejściem przymrozków trzeba pamiętać o ich wykopaniu. Do tego rodzaju roślin należą między innymi lilie, dalie oraz mieczyki - kwiaty, które po rozkwitnięciu docenimy i nie pożałujemy naszej decyzji o ich zasadzeniu.
Oprócz aspektów wizualnych dobrze jest wygospodarować miejsce na warzywa oraz zioła, które będziemy mogli wykorzystać w naszej kuchni. Zioła mają to do siebie, że na każdym rodzaju gleby odnajdą się doskonale, więc tutaj nie mamy żadnych ograniczeń. Bazylia, lubczyk, tymianek, kolendra, cząber czy trybula mogą znaleźć się w twoim ogródku. Jeśli chodzi o warzywa, to spokojnie możemy posadzić ogórki, fasolkę szparagową, cukinię oraz pomidorki koktajlowe - te spokojnie odnajdą się pod ręką każdego ogrodnika, a zwłaszcza nowicjusza.
Istotne jest, żeby nie dać się ponieść emocjom. Kiedy udajemy się do sklepu ogrodniczego lub innego miejsca, gdzie można kupić nasiona, należy pamiętać, aby mierzyć siły na zamiary i kupować je odpowiedzialnie. Kobiety kochają róże, jednak te wcale nie są takie proste w utrzymaniu. Powinniśmy więc odpowiednio zaznajomić się z ich upodobaniami glebowymi, ponieważ nie wszędzie się przyjmą. Hortensje również wymagają specjalnego podłoża. Chcąc dodatkowo wyposażyć swój ogród, należy kierować się bardziej ku krzewom i drzewom, które z pewnością nas nie zawiodą.