Ta roślina ogrodzi cię od sąsiadów. Wygląda okazale, a rośnie dwa razy szybciej niż zwykłe tuje

Każdy z nas ceni sobie prywatność, zarówno w swoim domu jak i w ogrodzie. Niestety, o tę drugą jest czasami trudniej zadbać, jednak nie jest to niewykonalne. Oczekując szybkiego i przyjemnego dla oka efektu, zasadź wiąz turkiestanu. Obrzeża twojej działki zazielenią się w ekspresowym tempie.

Żywopłoty to forma ogrodzenia, która jest zdecydowanie lepszym wyborem ze względów estetycznych jak i ekologicznych. Najczęściej zasadzanymi drzewami, które mają a zadanie odgrodzić nas od reszty świata, zapewniając odrobinę prywatności, są tuje. Te drzewa iglaste wymagają od nas sporej cierpliwości w temacie odgrodzenia się. Jeśli zależy Ci na czasie, powinieneś zasadzić wiąz turkienstanu - nie pożałujesz.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Krzew na żywopłot. Podpowiadamy, jaki najlepiej wybrać

Krzewów, które mogą spełnić się na naszej działce jako żywopłot, jest wiele. Z tych iglastych możemy pokusić się o wybór pomiędzy jałowcem pospolitym, chińskim, skalnym czy wirgijskim, a także wspominaną już wcześniej tują. Jeśli chodzi o krzewy, które są gęste i doskonale nadają się do nadawania im kształtów, są to: bukszpan, cis lub ligustr oraz wiąz turkienstanu. Ten ostatni rośnie najszybciej ze wszystkich, jest więc idealny dla gospodarzy, którzy nie lubią czekać.

Nazywany inaczej wiązem syberyjskim, jest gatunkiem pochodzącym z Azji. Nie przeszkadza mu to, aby doskonale rozkwitać także na terenie Europy. Roczny przyrost wiązu wynosi pomiędzy 1,2 a 1,8 metra. Jego zaletą jest to, że można go formować na dowolne sposoby, a jego liście o epileptycznym kształcie i z charakterystycznymi ząbkowymi zakończeniami na brzegach dodają mu jeszcze więcej oryginalności. Uwielbia zarówno słońce jak i cień, nie wpływają one na jego proces wyrastania.

Wiąz turkienstanu - żywopłot. Jest bardzo prosty w uprawie

Jak już wspomnieliśmy, wiąz jest odporny na wszelkiego rodzaju zmiany temperatur. Jedynie zimą, naturalną siłą rzeczy jego liście opadają. Jednak w sezonie cieszy swoimi bogato rozrośniętymi liśćmi, które stanowią naturalną barierę między naszą działką a resztą świata. Należy pamiętać, aby przynajmniej dwa razy do roku przyciąć wiąz turkienstanu, inaczej krzew mógłby ulec przechyleniu się i złamaniu. Ten zabieg najlepiej wykonać przed sezonem letnim - w marcu, oraz po zakończeniu lata - we wrześniu. Naturalnym obowiązkiem przy posiadaniu roślin jest także ich podlewanie. Powinno się wykonywać tę czynność w kilkudniowych odstępach.

Jeśli zdecydujesz się na zasadzenie w swoim ogrodzie więzu turkienstwanu, odwdzięczy Ci się swoją 8-letnią żywotnością. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA