Kalendarz księżycowy ogrodnika 2024. Jakie rośliny sadzić w kwietniu? Nie przegap tych terminów

Kalendarz księżycowy ogrodnika to przydatne narzędzie, dzięki któremu można sprawić, jakie rośliny najlepiej sadzić w konkretnych dniach. To także dobry moment na rozpoczęcie intensywnych prac ogrodowych. Sprawdź, za co warto zabrać się już teraz, a z czym lepiej poczekać.

Nie bez powodu słynne przysłowie głosi, że w kwietniu zima i lato się przeplatają. Choć kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła, a dni stają się coraz dłuższe i coraz cieplejsze, noce potrafią być bardzo zimne. Wciąż wisi w powietrzu ryzyko przymrozków, które mogłyby popsuć nam plany związane z reaktywacją ogrodu na wiosnę. Aby upewnić się, że możemy już rozpocząć prace ogrodowe, warto sprawdzić kalendarz biodynamiczny. Został on stworzony na podstawie faz księżyca, dzięki czemu można określić, jaka pogoda będzie przewidywana na dany dzień oraz które rośliny najlepiej się wówczas przyjmą. Lepiej jednak nie brać kalendarza księżycowego za pewnik i pamiętać, że są to jedynie przypuszczenia.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Prace wiosenne w ogrodzie. Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2024

  • W pierwszym tygodniu kwietnia warto zabrać się za usuwanie chwastów. Jeszcze nie zdążyły się na dobre ukorzenić, dlatego lepiej zabrać się za tę pracę szybciej. Z kolei z podlewaniem i nawadnianiem roślin warto wstrzymać się do weekendu. Będzie wówczas nieco cieplej, więc nie ma ryzyka przymrozków. Wtedy też będzie można skosić trawę po zimie i zabrać się za wznawianie trawnika.
  • Cały kolejny tydzień warto poświęcić kwiatom oraz ziołom. To będzie szczególnie dobry czas na siew lub sadzenie. To samo tyczy się warzyw i pierwszych roślin owocowych. 
  • W trzecim tygodniu kwietnia lepiej wstrzymać się z nawożeniem i poczekać z tym aż do końca miesiąca. Lepszym pomysłem będzie zasianie lub zasadzenie niektórych roślin. Druga połowa kwietnie zapowiada się niezwykle ciepło, dlatego prace ogrodowe będzie można zintensyfikować.

Kalendarz ogrodnika: co kiedy sadzić? Pogoda na kwiecień 

Pierwsze trzy dni to czas sprzyjający rozwojowi roślin, których plonem ma być korzeń. Takie warzywa jak marchew, pietruszka czy rzodkiew warto sadzić również od 16 do 21 kwietnia, a także pod sam koniec miesiąca. W tym samym czasie siejemy też rośliny owocowe oraz te, których plonem są nasiona. Z kolei kwiaty warto sadzić od 3 do 5 kwietnia, później od 11 do 13 oraz od 21 do 23 kwietnia. Cały miesiąc jest ogólnie dobrym okresem na sadzenie i wysiewanie do gruntu roślin, których plonem mają być liście oraz łodygi, jednak najkorzystniejsze dni wypadają 5-7, 13-16 i 23-26 kwietnia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA