Zasiej tę roślinę obok truskawek i zapomnij o szarej pleśni. Krzaki będą uginać się od dorodnych owoców

Co lubią truskawki? Okazuje się, że poza odpowiednią glebą, nasłonecznieniem czy nawodnieniem bardzo cenią towarzystwo określonych roślin. Dzięki ich obecności mogą dać lepsze i smaczniejsze plony, a w dodatku ich wzrost będzie zdrowszy. Zdradzamy, co warto posadzić na grządce obok truskawek.

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców sezonowych w Polsce. Nie wszyscy jednak czekają na ich pojawienie się na rynkach czy w sklepach i biorą sprawy w swoje ręce. O wskazówkach dotyczących sadzenia tych przysmaków pisaliśmy już w poprzednim artykule. Tym razem skupimy się zatem na naturalnych sposobach poprawy ich wzrostu poprzez uprawę współrzędną.

Zobacz wideo Nie wiesz co zrobić z truskawkami? Wypróbuj babciny przepis. Potrzebujesz tylko trzech składników

Jakie towarzystwo lubią truskawki? Postaw na sąsiedztwo tych warzyw i ciesz się rezultatami

Uprawa współrzędna to sposób sadzenia roślin wykorzystujący ich oddziaływanie na siebie nawzajem. Jej celem jest przede wszystkim zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób czy podatności na szkodniki, ale w wielu przypadkach poprawić mogą się też plony. Jeśli chodzi o truskawki, to takie właśnie działanie ma czosnek. Towarzystwo czosnku ochroni truskawki przed szarą pleśnią i innymi chorobami grzybowymi, a same owoce będą bardziej dorodne, smaczniejsze i aromatyczne, a ponadto będzie ich więcej. Podobne rezultaty przyniosą inne warzywa cebulowe: cebula, por lub szczypiorek. Korzystnie na truskawki podziałają również fasola i groch, które wzbogacają glebę w azot.  Poza tym warto rozważyć sąsiedztwo sałaty, szpinaku, roszponki, marchwi, rzodkwi, rzodkiewki i buraka ćwikłowego.

Unikać powinniśmy z kolei kapusty, kalafiora, jarmużu, brokułu, kalarepy i brukselki. Te warzywa kapustne mogą nawet zahamować wzrost truskawek. Niekorzystnie wpływa na nie też ogórek, a także maliny, jeżyny i poziomki. Ostatnia grupa będzie dodatkowo przyciągać te same choroby i szkodniki, więc w rezultacie wszystkie nasze wysiłki mogą pójść na marne. Jeśli jednak warzywa i owoce w ogóle nas nie interesują, to mamy jeszcze kilka opcji do rozważenia.

Jakie kwiaty obok truskawek sprawdzą się najlepiej? Truskawki docenią też niektóre zioła

Uprawa ziół w przydomowych ogródkach czy na działce jest bardzo popularna i okazuje się, że tutaj truskawki też mają swoich sprzymierzeńców. Jest to przede wszystkim tymianek, kminek, pietruszka, cząber ogrodowy i kolendra siewna. Dobre rezultaty może dać również mięta pieprzowa, szałwia lekarska, ogórecznik lekarski i rumianek. Pamiętajmy, że intensywny zapach ziół będzie wabił owady zapylające, na czym skorzystają także truskawki. Jako ostatnią grupę należy wymienić kwiaty. Tutaj wybór mamy spory, ale powinniśmy zwracać uwagę na to, aby termin kwitnienia kwiatów nie pokrywał się z kwitnięciem truskawek. W przeciwnym razie rośliny będą konkurować o uwagę wspomnianych owadów. Najlepiej sprawdzą się więc kwiaty kwitnące wczesną wiosną lub latem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA