W tym sezonie zamiast trawnika postaw na tę roślinę. Odmieni twój ogród, a sąsiedzi zaniemówią

Pielęgnacja murawy to nie lada wyzwanie. Niemalże każdy marzy o tym, by zielona przestrzeń przed domem prezentowała się wyjątkowo, lecz realizacja tego zadania czasami przerasta nawet doświadczonych ogrodników. Jeśli tak jest również i w twoim przypadku, zastanów się nad zmianą trawnika na tę roślinę. To świetna i mało znana alternatywa.

Ogród to miejsce, w którym odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy czy w szkole. Dla wielu osób stanowi także bezpieczną przestrzeń, która łączy relaks z naturą. Najprzyjemniej wypoczywa się oczywiście w ogrodach, w których niemalże wszystko ze sobą współgra, a trawnik to wręcz zielony dywan, na którym miło usiąść o zachodzie słońca. Jeśli marzysz o tym, by i w twojej przestrzeni było zielono, ale pielęgnacja murawy jest dla ciebie zmorą, mamy rozwiązanie. Zamiast trawy, zasiej tę roślinę. W Polsce nadal jest mało znana, ale z pewnością to tylko kwestia czasu, a będzie w każdym przydomowym ogródku. 

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Jaka trawa na trawnik sprawdzi się najlepiej? Ogrodnicy powoli odchodzą od siania murawy

Najczęściej proces siania trawnika przypada na kwiecień i maj, więc właśnie teraz wiele osób rozmyśla nad kwestią wyboru najlepszej odmiany murawy. Do najpopularniejszych gatunków traw należy między innymi kostrzewa czerwona rozłogowa. Ze względu na długi okres wegetacji oraz powolny wzrost od lat wybierana jest przez doświadczonych ogrodników. Inną znaną odmianą jest kostrzewa nitkowata i mietlica górka. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele nasion, lecz jeśli nie chcesz tracić czasu na uprawę murawy, która - jak wiadomo - zazwyczaj jest skomplikowana, być może nieco zaszalej i w tym roku postaw na azorellę.

Co siać w kwietniu? Azorella trójwidlasta przyozdobi ogród w wyjątkowy sposób

Według wielu osób azorella trójwidlasta może być nowym hitem wśród ogrodników. To roślina z rodziny selerowatych, która w Polsce nie jest jeszcze zbyt znana. Najczęściej można ją spotkać w Ameryce Południowej, gdzie porasta wydmy, brzegi lasów czy górskie zbocza. Co ciekawe, może być jednak uprawiana również jako ozdobna roślina okrywowa do zadarniania. Jej długie pędy wręcz kładą się na ziemi, tworząc piękny zielony dywan na przestrzeni przed domem. Jakie warunki zapewnić roślinie?

Azorella trójwidlasta najlepiej czuje się w glebach próchniczych i luźnych. W kwestii stanowiska warto zapewnić jej miejsce osłonięte od wiatru i słoneczne lub chociażby półcieniste. Nie straszna jej susza, lecz przelanie może całkowicie zniszczyć roślinę. Źle znosi mrozy, więc podczas srogich zim, dobrze jest okryć ją zabezpieczeniem z gałązek drzew lub z agrowłókniny. Azorellę możesz posadzić w miejscach, które chcesz w jakiś sposób zasłonić. Roślina sprawdzi się również dobrze na skalniakach oraz w pustych przestrzeniach, które wcześniej były porośnięte jedynie chwastami. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA