Szczury boją się jej jak ognia. Posadź tę roślinę obok garażu i śmietnika, a znikną z ogrodu

Jak pozbyć się szczurów w ogrodzie? Zanim sięgniemy po pułapki czy trutki na gryzonie, warto pomyśleć o bardziej humanitarnych, domowych sposobach. Co ważne, wiele z nich uchroni nas już przed pojawieniem się nieproszonego gościa. Wystarczy odpowiednio wybrać rośliny do zasadzenia przy domu.

Szkodniki w ogrodzie zawsze są niemile widziane, jednak szczury w wielu osobach budzą szczególną obawę. Jest ona w pełni uzasadniona, ponieważ gryzonie te mogą przenosić choroby niebezpieczne dla ludzi. Co prawda rzadko atakują, ale może tak się zdarzyć, zwłaszcza jeśli zostaną sprowokowane. W związku z tym najlepiej unikać konfrontacji. Jak jednak to zrobić? Ten sposób wykorzystywany był od pokoleń.

Zobacz wideo Wiadomości Szczury grasują we Wrocławiu. Bezczelnie biegają nawet po dworcu głównym

Jaki zapach odstrasza szczury? Te rośliny skutecznie przepędzą gryzonie

Szczury mają bardzo dobry węch, co często jest wykorzystywane przeciwko nim. Lista zapachów, których gryzonie nie tolerują, jest dość długa. Nie brakuje też na niej roślin, które mogą przy okazji stanowić piękną ozdobę naszego ogrodu. Należy do nich czarny bez, który od dawna sadzono tam, gdzie szkodniki lubiły się pojawiać. Krzew ten kwitnie na przełomie maja i czerwca. To właśnie wtedy w powietrzu unosi się jego przyjemny zapach. Dla szczurów roślina ta wiąże się jednak z aromatem nie do zniesienia. Ponadto czarny bez wydziela aldehyd benzoesowy oraz cyjanowodór, które mają właściwości drażniące. Z kolei zawarta w owocach krzewu sambunigryna oraz prunazyna jest trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Oczywiście czarny bez to niejedyna nasza opcja. Wśród odstraszaczy znajdzie się też coś dla osób z mniejszą dostępną powierzchnią.

Często polecana do walki ze szczurami jest lawenda, której zapach będzie dla nas ponownie bardzo przyjemny. Kolejna na liście jest bazylia, nie tylko przepędzi szkodniki, ale też przyda się w kuchni. Poza tym na uwagę zasługują między innymi:

  • dzika mięta (mięta polna),
  • dziewanna,
  • dziki rumianek (rumianek bezpromieniowy),
  • oleander,
  • świeże zielone liście pomidorów,
  • nostrzyk,
  • kwiaty wrotyczu,
  • wilczomlecz,
  • korona cesarska.

A co zrobić, gdy nie chcemy dodatkowej uprawy lub szkodnik pojawił się w domu? Tutaj też mamy kilka propozycji do rozważenia.

Domestos na szczury też rozwiąże problem. Spróbuj tych metod zamiast uprawy roślin

Świetnym odstraszaczem na gryzonie jest cytryna, która poradzi sobie ze szczurami i z myszami. W tym celu możemy wykorzystać nawet spleśniały owoc, bo efekty będą jeszcze lepsze. W miejscach, w których zauważymy działalność szkodników, warto również rozłożyć ząbki czosnku. Można by powiedzieć, że dzięki temu szczury będą uciekać, gdzie pieprz rośnie, tylko że za zapachem pieprzu też nie przepadają. Z łazienkowych zapasów można natomiast wykorzystać kostki do toalety lub domestos, który najlepiej jest rozlać do małych pojemniczków i umieścić w strategicznych miejscach.

Czy korzystasz z domowych sposobów walki ze szkodnikami w ogrodzie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA