Kiedy kwitnie jeżówka? Ta efektowna bylina, zaliczana do rodziny astrowatych, często trafia do polskich ogrodów. Wykazuje się ona mrozoodpornością, dlatego nie trzeba się martwić, jak przetrwa zimę w naszych warunkach klimatycznych. Kwiaty jeżówki mogą mieć bardzo różne kolory, choć najczęściej spotyka się te o purpurowych płatkach. W zależności od odmiany, jeżówki mogą dorastać nawet do 150 centymetrów.
Kwitnienie jeżówki trwa wyjątkowo długo. Najwięcej kwiatów na tej roślinie można obserwować w okresie wakacyjnym: w lipcu i sierpniu, ale mogą się one na niej utrzymywać aż do jesieni. Dopiero gdy nadejdą pierwsze przymrozki (okolice października) proces ten ustaje. Nic dziwnego, że jeżówka – prosta w uprawie i ukwiecona przez parę miesięcy, jest tak chętnie wybierana przez miłośników zieleni.
Jedną z uprawianych przez Ciebie roślin będzie jeżówka? Kiedy siać tę bylinę? Właściwie przeprowadzony proces wysiewu, dodatkowo wykonany w odpowiednim czasie, umożliwi roślinie właściwy wzrost i zagwarantuje bogate kwitnienie. W pierwszej kolejności musisz zadać sobie jednak pytanie, czy będziesz wysiewać jeżówkę do gruntu, czy do doniczki.
Najpierw należy dokonać wysiewu z rozsady. Tego rodzaju wysiew najlepiej wykonać w okresie od marca do lipca. Samo przenoszenie sadzonek na miejsce docelowe należy wykonać między majem (koniecznie po przymrozkach) a wrześniem. Kiedy nasiona kiełkują, potrzebują temperaturę co najmniej 18 stopni Celsjusza. Z kolei po miesiącu, gdy trafią już do większej doniczki, muszą mieć słoneczne stanowisko i odpowiednio żyzną, przepuszczalną glebę.
Jeśli chcesz wysiać jeżówkę w swoim ogrodzie, pomyśl o rozsadzie, ponieważ dzięki niej zdobędziesz pewność, że więcej nasion rzeczywiście wykiełkuje. Możesz oczywiście przeprowadzić też bardziej ryzykowny wysiew nasion prosto do gruntu. Pamiętaj wtedy, by zrobić to już po przymrozkach (najlepiej w maju).
Gdzie kupić jeżówkę? Najlepiej poszukać sadzonki w sklepie ogrodniczym bądź lokalnej kwiaciarni. Możesz też sięgnąć po same nasiona, dostępne także w sprzedaży online. Jeżówka raczej rzadko pojawia się w marketach, gdzie zwykle nie poleca się kupować kwiatów.
Jeżówka to także roślina znana powszechnie ze swoich właściwości leczniczych. Z tego powodu można ją stosować, aby:
W przypadku chorób pamiętaj, aby zawsze najpierw skonsultować stosowanie jeżówki z lekarzem prowadzącym.
Zobacz też: Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Stwórz piękną koronę na pniu dzięki przemyślanym zabiegom