Uniknij natrętnych ślimaków. Tak ogrodnicy walczą z obślizgłymi intruzami. Tego boją się jak ognia

Domowe sposoby na ślimaki wiążą się nie tylko z ich tępieniem, lecz także odstraszaniem, co może być nawet bardziej skuteczne. Wykorzystać przy tym możemy niektóre rośliny. Podpowiadamy, które są warte rozważenia, na które trzeba uważać i co jeszcze może nam pomóc w walce z tymi szkodnikami.

Choć największa aktywność ślimaków przypada na przełom maja i czerwca oraz sierpnia i września, to już teraz warto zacząć myśleć o zabezpieczeniu się przed szkodnikami. Mogą one wyrządzić poważne szkody w naszym ogrodzie, przy czym największy problem stanowią ślimaki nagie, czyli bez muszli. To właśnie przez nie nasze uprawy cierpią najbardziej. Są jednak gatunki roślin, których mięczaki nie ruszają, a wręcz omijają je szerokim łukiem.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Jakich kwiatów nie lubią ślimaki? Te rośliny skutecznie odstraszą szkodniki

Jeśli ślimaki pojawią się w naszym ogrodzie, możemy odnieść wrażenie, że pożerają wszystko, co stanie na ich drodze. Tymczasem okazuje się, że mają one też swoje ulubione przysmaki. Należą do nich aksamitki, nagietki, ostróżki, dalie, fuksje i łubin, a także siewki warzyw, marchewki, pomidory, główki kapusty oraz truskawki i maliny. Jednym z rozwiązań problemu ślimaków w ogrodzie jest zatem unikanie uprawy tych właśnie roślin. Jeśli jednak nie chcemy się ograniczać, to w ich sąsiedztwie możemy posadzić rośliny odstraszające. Zalicza się do nich m.in.:

  • nasturcja,
  • płomyk wiechowaty,
  • krwawnik pospolity,
  • wilczomlecz mirtowaty,
  • bodziszek wspaniały,
  • lawenda wąskolistna,
  • liliowiec ogrodowy,
  • rozchodnik,
  • wiesiołek krzewiasty,
  • przywrotnik ostroklapowy.

Funkie natomiast to rośliny "podchwytliwe". Co prawda ślimaki bezmuszlowe bardzo je lubią, ale niektóre odmiany tych bylin je odstraszają. Są to funkie "Big Daddy", "Blue Angel" i "Cherry Berry". One również powinny posłużyć jako dobra bariera ochronna. A co zrobić w sytuacjach, gdy mięczaki już się pojawiły, bo nie zdążyliśmy wyhodować wymienionych gatunków?

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Dzięki temu mięczaki będą trzymać się z daleka od twojej posesji

Jako odstraszacz ślimaków bardzo dobrze sprawdza się również cynamon. Przy tej metodzie wystarczy posypać grządki przyprawą i wymieszać z glebą. Pamiętamy tylko, że musi być ona sucha. Możemy zastosować też fizyczne przeszkody dla szkodników, np. w postaci kartonu wbitego w ziemię. Nawet rozsypanie wokół roślin mieszanki piasku i żwiru może okazać się wystarczającym utrudnieniem dla ślimaków ze względu na ich problem z przemieszczaniem się po takiej powierzchni.

Na koniec warto przypomnieć, że choć my postrzegamy ślimaki jako szkodniki, to mimo wszystko stanowią one istotną część ekosystemu. Zjadają martwe części roślin, a same są pożywieniem dla takich zwierząt jak myszy, nornice, jeże, jaszczurki czy ptaki. W związku z tym dobrze jest je po prostu zbierać (np. do wiaderka) i wywozić do lasu czy na łąkę. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy są szczególnie aktywne. Zaleca się też nosić przy tym rękawiczki ze względu na wirusy, bakterie i pasożyty, które mogą być przenoszona na nagich ślimakach.

Czy wykorzystujesz właściwości roślin w walce ze szkodnikami?
Więcej o:
Copyright © Agora SA