Tak ogrodnicy pikują pomidory. Kluczowa jest ziemia i podlewanie. Zrób to, a plony będą obfite

Kiedy pikować pomidory? Pikowanie pomidorów to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu nasze sadzonki będą znacznie lepiej rosły. Wyjaśniamy, w jakich terminach i w jaki sposób należy go przeprowadzić, a także podpowiadamy, jak najlepiej pielęgnować nasze pomidory później.

Pomidory znajdują szerokie zastosowanie w polskiej kuchni, a najlepsze są wtedy, gdy pochodzą z naszej własnej uprawy. Jeśli jednak chcemy zebrać obfite plony, musimy najpierw odpowiednio zadbać o ich sadzonki. Istotne jest tu właśnie pikowanie pomidorów, o którym z pewnością wielu ogrodników słyszała, ale osoby początkujące mogą nie wiedzieć, o co dokładnie chodzi. Na szczęście nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Pikowanie: co to znaczy? Po ilu dniach wschodzą pomidory i kiedy je pikować?

Pikowanie to zabieg rozdzielenia kilku siewek, które dotychczas rosły w jednym pojemniku, do oddzielnych doniczek. Dzięki temu młode roślinki mogą wytworzyć lepiej rozbudowany system korzeniowy, który będzie w stanie pobrać większą ilości składników odżywczych znajdujących się w podłożu. To sprawi, że rośliny staną się silniejsze i stabilniejsze. Jeśli chodzi o terminy, to sadzonki powinny zacząć wschodzić po upływie około tygodnia od posadzenia nasion, ale z pikowaniem musimy poczekać nieco dłużej. Zazwyczaj jest to okres od dwóch do trzech tygodni od wysiewu. Kluczowe jest, aby siewki miały już dwa lub trzy liście właściwe. Wówczas wybieramy największe i najbardziej rozwinięte i to je pikujemy. Wyjmujemy je delikatnie, najlepiej chwytając za liście, a nie łodygę.

Nowe podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, o pH w zakresie 6-6,5. Dobrze sprawdzi się tu torf bez nawozu, a także ziemia uniwersalna wymieszana z kompostem, którą możemy wzbogacić w perlit lub węgiel aktywny. Umieszczając siewki w nowych doniczkach, sadzimy je aż po liścienie, przy czym należy zwracać uwagę, aby nie dotykały one bezpośrednio ziemi. W kwestii samych doniczek szczególnie warte rozważenia są doniczki torfowe, które dodatkową sprzyjają rozwojowi systemu korzeniowego. Podłoże powinno być wilgotne, a nie błotniste. Optymalne będzie podlewanie co dwa dni. To jednak nie koniec naszych prac przy sadzonkach.

Ile razy pikować pomidory? Nawóz z drożdży do pomidorów może pomóc roślinom

Część osób może się zastanawiać, czy częstsze pikowanie jest wskazane, skoro ma to tak dobry wpływ na rośliny. W większości przypadków jedno pikowanie jest w zupełności wystarczające, choć czasami można wykonać też drugie. Będzie to szczególnie dobry pomysł w sytuacjach, gdy wysadzenie pomidorów na zewnątrz ma się opóźnić, np. przez pogodę. Zazwyczaj jednak nie jest to konieczne. Obowiązkowo natomiast powinniśmy pomyśleć o nawożeniu naszych upraw. Warto wypróbować tu nawóz z drożdży, który często używa się do już dorosłych roślin. Aby go przygotować, wystarczy rozpuścić 100 gramów świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Taki roztwór stosujemy od razu po wsadzeniu sadzonek do gleby.

Więcej o: