Wiosna to nie tylko czas rozkwitu kwiatów i zieleni na drzewach, ale także powrotu uciążliwych owadów. Jednym z najbardziej irytujących stworzeń jest bez wątpienia chrabąszcz majowy. Choć jego nazwa sugeruje, że powinien pojawić się dopiero w przyszłym miesiącu, pierwsze osobniki zauważono już teraz. Wynika to z wysokich temperatur, jakie ostatnio odczuwamy w Polsce.
O obecności chrabąszczy majowych jako pierwszy poinformował portal myglogow.pl. Już od kilku dni wieczorami da się zauważyć w Głogowie masę owadów, które wędrują chodnikami, latają nad głowami przechodniów i próbują wchodzić do mieszkań przez otwarte okna.
Wieczorami nad miastem wiszą buczące basowo chmury owadów. Na chodnikach trzeba ostrożnie stawiać nogi, by nie rozdeptać wielkich owadów, a w domu zamykać okna, żeby się nie wprosiły na kolację
- czytamy na dolnośląskie stronie. O pobudzeniu się chrabąszczy majowych poinformowało także mazowieckie Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe.
Wieczorny gość w leśniczówce. Wyjątkowo ciepła wiosna obudziła w kwietniu chrabąszcze majowe
- napisali leśnicy w poście na Facebooku, w którym zamieszczono także wideo z owadem.
Warto zaznaczać, że chrabąszcze nie są groźne dla ludzi, ale mogą odstraszać swoim wyglądem. O wiele większe zagrożenie stanowią dla drzew i roślin ogrodowych. Dorosłe osobniki żywią się liśćmi i pąkami, natomiast larwy zjadają korzenie, niszcząc przy tym cały system korzeniowy roślin. Z tego powodu najczęściej chrabąszcze można spotkać w lasach, parkach, ale także w przydomowych ogródkach. Jak się ich pozbyć?
Na początek warto zacząć od usunięcia dorosłych chrabąszczy majowych. Nie będzie to trudne, ale wymaga trochę cierpliwości. Wystarczy rozłożyć wokół drzewa folię i zacząć potrząsać gałęziami. Gdy owady spadną, należy je szczelnie zawinąć w materiał i wynieść z dala od naszej działki. Pamiętaj, żeby nie zostawiać folii w terenie, a jedynie wysypać jej zawartość. Nieco więcej pracy wymaga pozbycie się larw. W tym celu niestety trzeba będzie przekopać podwórko. Pędraki pozostawione na wierzchu staną się pożywieniem dla ptaków. Można też zastosować opryski, które są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Trzeba jednak pamiętać, że mogą być one chemiczne, dlatego należy wcześniej dokładnie przeczytać, czy nie zaszkodzą danej roślinie. Jeśli chodzi o zabezpieczenie domu przed inwazją owadów, najlepszym sposobem będzie rozwieszenie w oknach specjalnych siatek.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.