Nie tylko róże i azalie. Te krzewy ozdobne kwitną długo i obficie. Będą zdobić ogród aż do jesieni

Drzewa i krzewy ozdobne mogą być doskonałym uzupełnieniem ogrodu. Zwłaszcza te drugie są chętnie wybierane ze względu na wiele możliwości wykorzystania ich w naszych aranżacjach. Podpowiadamy, które mniej i bardziej popularne krzewy kwitnące oraz te o ozdobnych liściach są warte rozważenia.

Wśród najpopularniejszych w Polsce krzewów ozdobnych należy wymienić lilaka pospolitego, forsycję, różę czy migdałek trójpłatkowy. Opcji wyboru dla ogrodników w tym zakresie jest jednak znacznie więcej, więc zanim zaczniemy planować aranżację naszego ogrodu, warto się z nimi zapoznać.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Hortensja krzewiasta nie jest naszym jedynym wyborem. Pięciornik krzewiasty, lagerstroemia i budleja trójkolorowa też prezentują się pięknie

Choć hortensje są dość powszechnie spotykanymi roślinami w naszym kraju, to jednak trudno nie wspomnieć o nich przy okazji omawiania krzewów ozdobnych. Wyróżnić tu możemy hortensje krzewiaste, bukietowe czy ogrodowe. Rzadziej spotykana jest natomiast lagerstroemia, nazywana również bzem południa, krzewinką różaną lub lawendą syberyjską. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz w niektórych regionach Australii i Ameryki Północnej, ale okazuje się, że z powodzeniem może być uprawiana też w Polsce. Co prawda, nie jest to zadanie najłatwiejsze, ale nasze wysiłki mogą być wynagrodzone jej kwitnięciem przez 120 dni (najczęściej od lipca do października). Duże wrażenie może robić też budleja trójkolorowa, która w zasadzie powstaje poprzez posadzenie trzech osobnych sadzonek: białej, różowej i fioletowej. Dorosła roślina ma piękne, okazałe kwiatostany, które kwitną od czerwca do września, a czasami nawet nieco dłużej. Mniej imponujący w porównaniu do nich może wydawać się pięciornik krzewiasty, jednak jemu też warto dać szansę. To krzew z rodziny różowatych, który ma drobne, ciemnozielone i delikatnie owłosione liście. Kwiaty też nie są duże, ale kwitnienie może być bardzo obfite i ponownie dość długie. Szczyt przypada na czerwiec i lipiec, ale kwiaty są jeszcze we wrześniu. A co jeśli na kwiatach nie zależy nam aż tak bardzo?

Tawuła japońska "Golden princess" to świetny wybór na żywopłot. Berberys czerwony zachwyca cały rok

Tawuła japońska "Golden Princess" to krzew liściasty osiągający do 60-90 centymetrów wysokości. Jest gęsto ugałęziony, a różowe drobne kwiaty kontrastują ciekawie z żółtymi liśćmi. Choć nie robią tak dużego wrażenia jak gatunki wymienione powyżej, także stanowią niecodzienne urozmaicenie ogrodu dzięki swojej niemal puszystej fakturze. Ponadto tawuła jest łatwa w uprawie, mrozoodporna i bezpieczna dla zwierząt. Podobne zalety ma Berberys Thunberga, który wyróżnia się drobnymi, jajowatymi listkami w kolorach żółci, jasnej zieleni i czerwieni. Berberys gruczołkowaty jako jedyna odmiana nie zrzuca liści na zimę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy masz w swoim ogrodzie krzewy ozdobne?
Więcej o:
Copyright © Agora SA