Marzysz o tym, by zarówno latem, jak i zimą móc wyjść do ogrodu i spojrzeć na piękne rośliny? Jeśli tak, podczas planowania przestrzeni przed domem w tym sezonie pamiętaj, by nie pominąć żagwina. Gęste dywany fioletowych kwiatów z pewnością przykują oko sąsiadów i przechodniów. Jak wygląda pielęgnacja rośliny? O pewnych kwestiach nie możesz zapomnieć.
Rośliny zdobią ogród w szczególności w okresie letnim. To właśnie wtedy miło jest wyjść na zewnątrz i spojrzeć na wyjątkowe barwy kwiatostanów czy ich wielkości. Niestety wraz z ochłodzeniem, nadejściem jesieni, a następnie zimy, wiele z nich traci swój urok i po prostu marnieje. Jeśli jednak chcesz, by kwiat nawet poza sezonem zdobił twój ogród, wybierz żagwina.
Roślina z rodziny kapustowatych jest oczkiem w głowie dla wielu ogrodników, ponieważ w lecie porasta głównie skalniaki, choć nie tylko, tworząc na nich piękne fioletowe dywany. Zimą natomiast wciąż pozostaje zielona, nadając przestrzeni przed domem nieco życia. Na ogół żagwin sadzi się jesienią, lecz spora część ogrodników robi to także na wiosnę. Jeśli również planujesz dodać do ogrodu żagwina, pamiętaj, by zrobić to czym prędzej. Kwiecień jest ostatnim momentem.
Żagwin ogrodowy jest niewysoką, dorastającą do zaledwie 5-15 cm byliną, która w ostatnich latach cieszy się popularnością. Dużym atutem rośliny jest fakt, że jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Latem kwitnie filetowymi kwiatkami, a zimą zachwyca małymi i owłosionymi listkami w kolorze zielonym. Lubi podłoże o odczynie lekko zasadowym i ważne, by było przepuszczalne.
Dodatkowo istotną kwestią jest stanowisko. Żagwin ceni sobie pełne słońce i właśnie w takiej lokalizacji kwitnie najlepiej. Jeśli jednak znajdzie się w półcieniu, tam również urośnie, lecz już nie tak bujnie. Przy wyborze stanowiska warto zwrócić również uwagę na osłonięcie od wiatru, ponieważ przeciągi i silne porywy nie służą roślinie. Latem nie zapomnij o nawadnianiu podłoża kwiatu, które najlepiej przeprowadzać wcześnie rano lub późnym wieczorem.
Co ciekawe, żagwin to roślina miododajna, więc decydując się na nią, można pozytywnie wpłynąć na cały ekosystem, zachęcając między innymi pszczoły do odwiedzenia naszego ogrodu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.