Piwonie obsypią się kwiatami. Wystarczy podlać je nawozem "babci". Zakwitną jak nigdy dotąd

Już wkrótce piwonie zaczną wypuszczać piękne kwiaty. Jeśli jednak twoja roślina uparcie nie kwitnie już kolejny sezon, to najwyższa pora na przygotowanie specjalnego nawozu. Jest bardzo tani i niezwykle skuteczny. Stosuj go co dwa tygodnie, a kwiatom nie będzie końca.

Nie bez powodu piwonie są uważane za jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Na przełomie maja i czerwca kwitną na wielobarwne kolory, a ich dużych rozmiarów kwiaty pięknie zdobią podwórko. Zostały nawet uznane za Kwiaty Roku 2024 według firmy 1-800-Flowers. Aby jednak mieć pewność, że piwonie zachwycą także w naszym ogrodzie, trzeba wiedzieć, jak o nie zadbać. Nie wystarczy samo podlewanie, bowiem kluczem do sukcesu jest dobry nawóz.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Czego nie lubią piwonie? Pamiętaj o podstawowych zasadach pielęgnacji

Pielęgnacja piwonii nie należy do najtrudniejszych, jednak warto znać jej wymagania, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały rok. Bardzo ważne jest miejsce, w którym posadzimy rośliny. Powinno być jasne, ale nie wystawione na bezpośrednie słońce. Dobrze sprawdzą się także stanowiska półcieniste, ale pod warunkiem, że osłonimy kwiaty przed silnym wiatrem. Ogromne znaczenie w uprawie tej rośliny ma także podłoże. Gleba powinna być nieco kwaśna, bogata w próchnicę, dobrze zdrenowana i przepuszczalna, aby nadmiar wody nie zalegał zbyt długo przy korzeniach. Jeżeli chodzi o podlewanie, należy robić to dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Lepiej jednak nie czekać zbyt długo, bowiem piwonia nie znosi długiej suszy. By mieć pewność, że latem rozwinie piękne kwiaty, warto zastosować dodatkowo odżywkę na poprawę kwitnienia. Nie musisz jednak jechać w tym celu do sklepu ogrodniczego, bowiem nawóz można przygotować samodzielnie.

Czym nawozić piwonie, żeby kwitły? Przygotuj domową odżywkę

W sklepach znajdziemy ogromny wybór nawozów, jednak wiele z nich jest silnie chemicznych. Jeśli wolisz postawić na naturę i uniknąć sztucznych substancji w swoim ogrodzie, przygotuj samodzielnie odżywkę do piwonii. W tym celu będziemy potrzebować drożdży, wody oraz miodu lub cukru. Przepis na nawóz jest bardzo prosty. Do dużego wiadra wrzuć kostkę drożdży, dodaj do tego dziesięć łyżek cukru i zalej całość dziesięcioma litrami wody. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy do czasu, aż na powierzchni pojawi się piana. Wówczas przelewamy część do konewki i rozcieńczamy z czystą wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną odżywką możemy podlać piwonie. Dla lepszego efektu zabieg warto powtarzać co około dwa tygodnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Stosowałeś/aś nawóz z drożdży do piwonii?
Więcej o:
Copyright © Agora SA