Ryba na grilla. Jaką rybę warto wrzucić na ruszt? Sprawdzamy!

Ryba na grilla to smaczna, a przede wszystkim zdrowa propozycja na rodzinne grillowanie i nie tylko. Tradycyjny grill nie może obejść się bez karkówki czy kiełbasy, które są bardzo pyszne, jednak pamiętajmy, że równocześnie bardzo kaloryczne. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie i od czasu do czasu przekąsić coś lekkiego - tu idealnie sprawdzi się ryba!

Ryba z grilla. Jak zrobić, aby smakowała wybornie? Zasady grillowania ryb

Ryba na grilla to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Ryby są źródłem cennych substancji odżywczych i powinny jak najczęściej gościć w naszej diecie. Przygotowane na grillu są jeszcze lepsze, gdyż nie zawierają tuczącej panierki. Ryba z grilla, jeśli jest dobrze zrobiona, smakuje obłędnie. Dodatkowo jest bardzo zdrowa i niskokaloryczna. Zawiera wiele składników odżywczych, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Przyrządzona na ruszcie jest wyjątkowo smaczna, jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby w pełni cieszyć się jej wyśmienitym smakiem. Jak zrobić rybę z grilla? Przedstawiamy kilka zasad grillowania ryb.

Zobacz wideo Praktyczne myki, które sprawdzą się podczas grillowania
  1. Najważniejsza kwestia — nie grillujemy ryb mrożonych. Na grilla nadają się tylko i wyłącznie świeże ryby. Przed rozpoczęciem grillowania rybę myjemy, smarujemy solą i pieprzem oraz nacinamy w kilku miejscach. 
  2. Rybę polewamy sokiem z cytryny — dzięki temu nie będzie się rozpadać na ruszcie, a dodatkowo jej smak będzie bardziej wyrazisty.
  3. Do pieczenia całych ryb lub filetów używamy tacek aluminiowych. Grillowanie zaczynamy od przypieczenia strony ze skórką. Dzięki temu cały kawałek ryby się nie rozpadnie. 
  4. Ryby grillujemy w niezbyt wysokiej temperaturze. Gotowe mięso z ryby po upieczeniu powinno być szkliście białe. 

Ryba z grilla elektrycznego. Jak długo należy ją piec?

Ryba z grilla elektrycznego jest równie smaczna, jak ta przyrządzona na ruszcie tradycyjnym. Jak długo należy ją piec? Czas pieczenia ryb na grillu elektrycznym jest bardzo podobny do czasu przyrządzania mięsa. Istotne jest także, jaką rybę grillujemy. Dla przykładu najkrócej grillujemy łososia, bo zaledwie około 5 minut, pstrąga pieczemy około 20 minut, a dla odmiany dorsza o grubości 1- 4 cm grillujemy od 6 do 15 minut. Istotna będzie więc obserwacja naszego kawałka ryby podczas pieczenia.

Jaka ryba najlepsza z grilla? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ryby na grilla?

Jaka jest najlepsza ryba z grilla? Wybór jest bardzo duży, ale istotne, by kupować świeże ryby, a nie mrożone. Najbardziej popularne są oczywiście łosoś, makrela czy dorsz. Niezależnie od tego, jaką rybę wybierzemy, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów, aby mięso z ryby było smaczne. Co jest ważne?

  1. Wybieramy ryby z niewielką ilością ości. Jest to zdecydowanie wygodniejsze. Ciężko pozbyć się ości w plenerze. 
  2. Kupujemy tylko i wyłącznie świeże ryby. Najlepsza jest taka, która została świeżo złowiona. 
  3. Wybieramy ryby o zwartym mięsie. Unikniemy rozpadania się ryby na ruszcie. Najbardziej sprawdzą się łosoś, halibut czy dorsz. 

Ryba z grilla. Ile czasu piec? Jak grillować ryby?

Ile czasu piec ryby z grilla? Zanim zaczniemy grillowanie, rybę podobnie jak mięso musimy odpowiednio zamarynować. Zdecydowanie poprawi to jej smak, a danie w całości stanie się bardziej aromatyczne. Używamy do tego zazwyczaj oliwy z oliwek, ulubionych ziół, czosnku i soku z cytryny. Istnieje zasada, która mówi, że ryba musi być w marynacie od 30 do 60 minut. Nigdy dłużej! Kiedy będzie w niej za długo, straci swoje walory smakowe. Sam proces grillowania ryby jest bardzo wymagający, ponieważ ryba łatwo przywiera do rusztu. Kiedy tak się dzieje, musimy grillować rybę w za wysokiej temperaturze. Ważne jest, aby mięso z ryby nie było przezroczyste, ponieważ to oznacza, że jest ono surowe. 

Ile kalorii ma ryba z grilla?

Ile kalorii ma ryba z grilla? Wszystko oczywiście zależy od rodzaju i gatunku przyrządzonej ryby. W 100 g sandacza znajduje się 280 kcal, w 100 g łososia 274 kcal, z kolei 100 g steku z tuńczyka — około 140 kcal. Jaki widać nie są to wysokie ilości, a to dodatkowo przemawia na korzyść ryb nie tylko na grilla, ale w codziennej diecie. 

Zobacz też: 

Uchodzi za rarytas, ale w UE jest zakazana. Źle przyrządzona staje się śmiertelnie trująca

Tę sztuczkę zdradziła mi babcia. Wystarczy odrobinka. Ryba nie przywiera do patelni i nie pryska

Więcej o: