Magnolia to jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych, które są przystosowane do warunków klimatycznych panujących w Polsce. Uprawa tej rośliny nie jest trudna, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji magnolii.
Jak rośnie magnolia? Na początku warto zaznaczyć, że jest to jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Okres kwitnienia magnolii przypada na wczesną wiosnę. Roślina pokrywa się wówczas okazałymi kwiatami o zróżnicowanym zabarwieniu i przyjemnej woni.
W warunkach naturalnych magnolia występuje głównie w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Na świecie można wyróżnić ponad 120 gatunków magnolii. W zależności od gatunku, magnolie mogą występować jako drzewa lub krzewy. Magnolie drzewiaste często osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Krzewy są znacznie niższe, ale i tak ich rozmiary są imponujące. Na gruncie polskim magnolia rośnie przede wszystkim jako krzew. Jest to roślina dosyć wrażliwa na warunki atmosferyczne (głównie mróz), dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób ją pielęgnować, aby móc cieszyć się okazałym i zachwycającym ozdobnikiem ogrodu.
Kiedy kwitnie magnolia i na jakich stanowiskach czuje się najlepiej? Kwiaty tej rośliny to jedna z pierwszych oznak wiosny w naszych ogrodach.
Magnolie charakteryzują się dużymi kwiatami o zróżnicowanym zabarwieniu - najczęściej białym, różowym lub żółtym. Niektóre odmiany magnolii zaczynają kwitnienie już w marcu i cieszą oko do czerwca. Istnieją także takie gatunki magnolii, które powtarzają kwitnienie w okresie późnego lata, choć nie jest już tak intensywne jak na wiosnę.
Magnolia to roślina, która lubi słońce. Najlepiej posadzić ją zatem w miejscu z dużym dostępem światła lub ewentualnie w półcieniu. Kwitnąca magnolia przykuwa uwagę i jest przepiękną ozdobą ogrodu, dlatego warto znaleźć takie miejsce w ogrodzie, które zapewni roślinie możliwość wyeksponowania całego swojego wdzięku. Magnolie nie lubią wiatru i są bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie magnolii w ogrodzie, to warto zrobić to właśnie w okresie późnej wiosny, kiedy ryzyko pojawienia się przymrozków jest znacznie mniejsze.
Wiemy już, w jakim stanowisku najlepiej czuje się magnolia. Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza? pH ziemi, w której chcemy zasadzić magnolię, ma bardzo istotne znaczenie. Roślina najlepiej czuje się w żyznym podłożu o kwaśnym odczynie (pH na poziomie 5-6). Warto wiedzieć, że zapewnienie roślinie kwaśnego podłoża ma kluczowe znaczenie w prawidłowym rozwoju krzewu. Zasadowy odczyn gleby, w której rośnie magnolia, może prowadzić do osłabienia wzrostu, a nawet obumarcia rośliny.
Magnolię należy ściółkować. Najlepiej wykorzystać do tego korę lub trociny roślin iglastych. Ściółkowanie magnolii ma za zadanie nie tylko zakwaszenie gleby, ale także zwiększenie ochrony korzeni rośliny, które są wyjątkowo wrażliwe na mróz i suszę (w okresie upałów roślinę należy intensywnie podlewać).
Kiedy powinna być sadzona magnolia? Sadzenie rośliny - jak już wspomnieliśmy wyżej - najlepiej przeprowadzić w okresie późnej wiosny, choć tak naprawdę roślinę możemy posadzić nawet jesienią. Młode rośliny warto jednak zabezpieczyć na zimę np. za pomocą słomianych mat ogrodniczych.
Magnolie to rośliny o bardzo delikatnym systemie korzeniowym. Warto o tym wiedzieć przed wyborem miejsca, w którym roślina ma być posadzona. Co więcej, magnolii najlepiej nie przesadzać, ale jeżeli zaistnieje taka konieczność, to należy zachować bardzo dużą ostrożność. Roślinę należy wykopać z dotychczasowego stanowiska z dużą bryłą ziemi.
Miejsce, do którego będziemy przesadzać magnolię, powinno być odpowiednio przygotowane. Należy zadbać przede wszystkim o kwaśny odczyn gleby i obfite podlewanie. Nawet mimo zachowania dużej ostrożności podczas przesadzania, część systemu korzeniowego rośliny najprawdopodobniej i tak ulegnie zniszczeniu. Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o przesadzoną roślinę, powinny szybko doprowadzić do odbudowy systemu korzeniowego i wzmocnienia rośliny.
Jaka jest najpopularniejsza magnolia? Odmiany do ogrodu lub parku różnią się między sobą m.in. wielkością oraz zabarwieniem kwiatów. Wśród najczęściej występujących odmian magnolii możemy wyróżnić:
Zobacz też: Oto najpiękniejsza bylina. Każdy chce ją mieć w swoim ogrodzie. Kiedy sadzić tę roślinę? ABC pielęgnacji