Wiosna w pełni, a pogoda z dnia na dzień staje się coraz lepsza. W wielu częściach kraju termometry wskazywały ostatnio nawet 25 stopni Celsjusza, a słońce wspaniale grzało. Choć mogłoby się wydawać, że są to doskonałe warunki do uprawy roślin w ogrodzie, wiele gatunków nie znosi takiego upału. Wystawianie na bezpośrednie słońce może je poparzyć, przez co zmarnieją lub zupełnie obumrą. Są jednak pewne kwiaty, które uwielbiają "opalać się" w słońcu i świetnie radzą sobie w wysokiej temperaturze. Sprawdź, które warto zasadzić w ogrodzie.
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Co sadzić w pełnym słońcu? Te gatunki przetrwają upał
Podczas gdy jedni posiadacze ogrodów walczą z ciągłym cieniem, chłodem i przeciągami, inni działkowicze mogą cieszyć się pełnym słońcem niemal przez cały dzień. Mogłoby się wydawać, że jest to ogromny przywilej, jednak w rzeczywistości wiele roślin męczy się w takim cieple. Są jednak pewne gatunki, które dobrze radzą sobie w nasłonecznionych ogrodach. Należą do nich m.in.:
- Amarantus - zwany także szarłatem wiechowatym, czyli kolorowy kwiat o krzaczastym pokroju i niezwykle dekoracyjnych liściach. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Ameryki Południowej, więc nie przeszkadza jej słońce i lejący się z nieba żar. W lipcu wypuszcza ciemnoczerwone kwiatostany, które towarzyszą jej aż do jesieni.
- Kleome ciernista, potocznie nazywana "pajęczym kwiatem", cechuje się imponującymi kwiatostanami przybierającymi białą, różową lub fioletową barwę. Ma rozłożyste liście i długie sztywne "ogonki", na których wyrastają niewielkie kolce.
Jakie rośliny wieloletnie na stanowisko słoneczne? Te gatunki lubią ciepło
Jeśli chcesz nadać swojemu ogrodowi nieco egzotycznego wyglądu, posadź rośliny pochodzące z odległych zakątków naszej planety. Będą nie tylko piękne, ale też doskonale zniosą ostre promienie słoneczne. Są to m.in.:
- Onętek lub "kosmos" - to jednoroczna bylina o niskich wymaganiach, która obficie kwitnie przez cały sezon. Wypuszcza fioletowo-różowe kwiaty, które przyciągają do ogrodu pszczoły i motyle.
- Celozja - podobnie jak amarantus należy do rodziny szarłatowatych, jednak jej kwiaty znacznie się różnią. Roślina wypuszcza latem kuliste bądź stożkowe kwiatostany, które kwitną na wielobarwne kolory.
- Wilec purpurowy - to rodzaj długiego pnącza, dodatkowo ozdobionego delikatnymi, fioletowymi kwiatami. Intensywnie kwitnie od lipca do października i doskonale czuje się w ostrym słońcu. Będzie pięknie wyglądać na płocie lub na tarasie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.