Największe koszmarki polskich ogrodników. Unikaj tych błędów, jeśli chcesz mieć schludne podwórko

Projektowanie ogrodu może być łatwe, ale tylko z pozoru. W rzeczywistości wiele osób popełnia popularne błędy, przez które na ogrodzie panuje wielki chaos. Jeśli chcesz mieć eleganckie i schludne podwórko, uważaj na te pułapki. Eksperci wymienili największe grzechy ogrodników.

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego ogrodu. Gdy już uda nam się spełnić to pragnienie i zakupić dom z dużym podwórkiem, często zapominamy o umiarze i wyczuciu. Sadzimy masę roślin o różnych kolorach i gatunkach, stawiamy pełno ogrodowych mebli i gadżetów, których w rzeczywistości wcale nie potrzebujemy. W efekcie zamiast eleganckiej przestrzeni tworzy nam się jeden wielki chaos. Jak tego uniknąć? Portal Business Insider zapytał ekspertów w dziedzinie projektowania wnętrz i ogrodów, jakie błędy najczęściej popełniamy. Oto kilka z nich.

Zobacz wideo Co posadzić na rabacie w pełnym słońcu?

Jaka jest dobra sztuczna trawa? Najlepiej żadna

Pielęgnacja trawnika bywa bardzo uciążliwa. Aby podwórko wyglądało schludnie i zdrowo, trzeba regularnie kosić trawę, podlewać cały teren i przeprowadzać wiele innych skomplikowanych zakupów. Z tego powodu część osób zamienia roślinność na sztuczną darń. To wygodne rozwiązanie, ale zdaniem ekspertów nie wygląda najlepiej.

Trawa syntetyczna może wyglądać jak prawdziwa trawa, ale ostatecznie trafi na wysypisko śmieci

- stwierdziła Lara Hermanson, współzałożycielka firmy architektonicznej, która rozmawiała z Business Insider. Często zapominamy, że sztuczny materiał również wymaga pielęgnacji i regularnego czyszczenia, co jest szczególnie trudne, jeśli posiadamy domowe zwierzęta. Naturalna trawa będzie zatem zdecydowanie lepsza i wbrew pozorom prostsza w utrzymaniu. Jeśli jednak decydujemy się na naturę, nie zalewajmy jej betonem. Ekspertka zauważa, że wiele osób, chcąc uzyskać piękny taras i wygodne ścieżki, stawia na ogrodzie ciężkie, kamienne podesty. To zaburza pracę całego trawnika, ponieważ gleba nie może pobierać odpowiedniej ilości wilgoci, przesusza się i przegrzewa. Warto mieć to na uwadze i stawiać meble ogrodowe na trawie.

Tanie dekoracje ogrodowe. Zrezygnuj z tych ozdób, jeśli chcesz mieć piękne podwórko

Jeśli już mowa o meblach, pamiętajmy, aby kupować te przeznaczone do ogrodu. Kanapa i fotele, które powinny stać w salonie, źle wyglądają na zewnątrz. Ponadto są wykonane z materiałów, które kiepsko znoszą warunki atmosferyczne, w efekcie czego mogą się szybko zniszczyć. O wiele lepszym wyborem będą drewniane lub plastikowe leżaki, na które można nakładać dodatkowe poduszki i schować je, jeśli zbiera się na deszcz. 

Projektując ogród, warto zastanowić się nad dekoracjami. Jednym z najpopularniejszych błędów są plastikowe figurki, takie jak flamingi, krasnale i sztuczne zwierzęta. W rzeczywistości zamiast zdobić, tylko szpecą podwórko. Wyglądają tandetnie i tanio, dlatego jeśli chcemy mieć elegancki ogród, powinniśmy z nich zrezygnować. Lepiej zamienić je na kamienne rzeźby lub ozdobne krzewy. Warto przemyśleć też nadmiar małych dekoracji, takich jak np. wiszące dzwoneczki. Rzadko kiedy doceniamy ich wygląd, a jedyne, na co zwracamy uwagę, to głośny dźwięk, który potrafi być uciążliwy nie tylko dla mieszkańców, ale także dla sąsiadów i mieszkających w pobliżu zwierząt.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.