Segregacja śmieci, choć z pozoru wydaje się dziecinnie prosta, jak się okazuje, wcale taka nie jest. Większość osób błędnie klasyfikuje poszczególne odpady, co może mieć poważne skutki w późniejszym czasie. Jakie? Na gospodarstwo domowe lub spółdzielnię mieszkaniową może zostać nałożona kara. Z roku na rok limit określany w przepisach dotyczących segregowania odpadów rośnie. W 2024 roku wymaga się, aby wyrzucane śmieci były poddane recyklingowi w 45 proc. W związku z powyższym warto zapoznać się z poszczególnymi wymaganiami dotyczącymi recyklingu. Przekonaj się, czy na pewno wyrzucasz papierową torbę po chlebie do odpowiedniego śmietnika.
Za dopilnowanie faktycznego stanu recyklingu w danym rejonie miasta odpowiada firma zajmująca się odbieraniem śmieci. W przypadku niewłaściwego zastosowania jednego z kontenerów pracownicy mają obowiązek zgłosić poszczególne gospodarstwa do władz, co reguluje ustawa o niesegregowaniu śmieci.
w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadamia o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściciela nieruchomości
-art. 6ka ust.1. Za niewłaściwe segregowanie odpadów grożą kary pieniężne. Wysokość nałożonego mandatu jest uwarunkowana miejscem zamieszkania oraz stopniem naruszenia przepisów. Nałożona kara na właścicieli nieruchomości może zostać podniesiona nawet do czterokrotności dotychczasowej stawki za wywożenie odpadów komunalnych. Oprócz podniesienia kwoty wywozu śmieci można otrzymać również mandat o wysokości 500 złotych. W blokach i mieszkaniach wspólnotowych wystarczy zaniedbanie ze strony jednego z lokatorów, a cała jednostka mieszkalna zostanie obarczona dodatkowymi kosztami. Jeśli nie chcesz obciążać swojego portfela niepotrzebnymi kosztami, lepiej sprawdź, gdzie należy wyrzucać poszczególne odpady, np. papierowe opakowania.
Jak sama nazwa wskazuje, torba jest papierowa, a więc mogłoby się wydawać, że powinniśmy wyrzucać ją do pojemnika na papier. Niestety, okazuje się, że ten sposób myślenia jest błędny. Torby papierowe zawierają chemiczne dodatki, dlatego nie mogą być poddawane procesowi recyklingu. Gdzie więc powinien trafić ten odpad? Do kontenera na śmieci zmieszane. Podobna sytuacja jest z pudełkiem po pizzy, którego utylizacja również mogłaby wydawać się prosta. Karton jest tworzywem wykonanym z tektury, która jest najgrubszym materiałem papierniczym. W wyniku zabrudzeń, które powstają w momencie przewożenia pizzy w pudełku, automatycznie dyskwalifikują ten materiał z recyklingu. Ale nie tylko kwestia brudu jest problemem w przypadku kartonu z pizzerii. Wnętrze opakowania jest wypełnione folią aluminiową, którą powinniśmy usunąć ze środka i zutylizować w kontenerze na plastik.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.