• Link został skopiowany

Kiedy siać koper ogrodowy? Kilka słów o roślinie, bez której nie obędzie się kiszenie ogórków

Kiedy siać koper ogrodowy? Jak wygląda jego uprawa? Kiedy go zrywać? Czy można go uprawiać w donicy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kiedy siać koperek do gruntu?
Kiedy siać koperek do gruntu? Fot. unsplash.com / Mufid Majnun

Koper ogrodowy to niepozorna roślina, która jednak znajduje wiele zastosowań w kuchni. Większość z nas nie wyobraża sobie przygotowania klasycznych kiszonek, bez jego udziału. Jak wyhodować własny koper? Nie jest to wcale takie trudne!

Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

Jak siać koper ogrodowy?

Jak siać koper ogrodowy, by potem dobrze rósł i by dało się go wykorzystać jako dodatek w kuchni? Koper wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Pierwszy moment, kiedy można to zrobić, to marzec. Czynność tę można powtarzać aż do lipca. Ziemia powinna być spulchniona i należy pozbyć się ewentualnych kamieni lub innych, niepotrzebnych roślin, chwastów. Miejsce, w którym roślina będzie wysiewana, powinno być rok wcześniej nawożone. Nasiona wsypuje się do rowków oddalonych od siebie ok. 30 cm. Należy także unikać wysiewania tego zioła w tym samym miejscu co roku.

Jak uprawiać koper ogrodowy?

Należy dokonać wyboru właściwej gleby, czyli takiej, której pH będzie oscylować między 5,5 a 6,5 oraz będzie żyzna i przepuszczalna. Roślina ta lubi wodę, więc należy ją obficie podlewać. Nie znaczy to jednak, że należy ją przelewać. Stanowisko, na którym koper będzie wysiany, powinno być bardzo słoneczne. Gdy zastanawiamy się, jak uprawiać koper ogrodowy, warto wziąć pod uwagę, że można go siać w glebie po innych roślinach — poza warzywami selerowymi. Mówi się wtedy o tzw. przedplonach. Najlepiej sprawdzają się tutaj rośliny okopowe i motylkowe. Jeśli nie ma możliwości wysiania kopru do gleby na działce czy w ogrodzie, można to zrobić do donicy. Problem jednak jest taki, że są to rośliny lubiące przestrzeń. Doniczki powinny być zatem okazałe. Po paru tygodniach, gdy koper wykiełkuje, ziemia powinna być nawożona.

Koper ogrodowy — gdzie kupić nasiona albo całą roślinę?

Nie każdy ma czas i możliwości, by zajmować się uprawą roślin. Dlatego też powszechnie plony swe sprzedają nie tylko rolnicy, ale często i osoby prywatne, które mają w swoich ogrodach koper ogrodowy. Gdzie kupić nasiona? Najlepiej w sklepach ogrodniczych. Natomiast gdyby ktoś sprzedawał same nasiona, to brak jest informacji, w jakich warunkach były zbierane i przechowywane, nie warto ryzykować zakupu. Może bowiem się okazać, że nie wzejdzie nam nawet jedna roślina. Gdzie kupić sam koper już jako roślinę? Można znaleźć wiązki w sklepach spożywczych, warzywniakach i u osób prywatnych, sprzedających własne plony. Można kupić same gałązki, które użyć można np. do młodych ziemniaków na obiad, ale można też kupić większe wiązanki z grubszymi łodygami i kwiatami, które wykorzystać można np. do kiszenia ogórków. Nie poleca się natomiast kupowania sadzonek, ponieważ koper ogrodowy źle znosi przesadzanie.

Jak suszyć koper ogrodowy?

Dobrze jest móc korzystać z aromatycznych przypraw także poza sezonem ich wzrostu. Dlatego jednym z wyjść jest np. zrywanie gałązek kopru, pokrojenie ich i zamrożenie w pudełeczkach lub dedykowanych woreczkach na mrożonki.

A jak suszyć koper ogrodowy? Roślina ta równie dobrze sprawdza się w kuchni jako suszona przyprawa. Nie od dziś przecież suszy się zioła. W przypadku kopru można to zrobić poprzez związanie go w niewielkie wiązki i zawieszenie na sznurku liśćmi do ziemi, a ogonkami w górę w miejscach, gdzie jest sucho i ciepło np. strych. Można też próbować suszenia na słońcu, ale trzeba uważać, by np. nie zaczęły żółknąć. Można także do suszenia wykorzystać specjalne urządzenia / suszarki.

Jak zrywać koper ogrodowy?

Pytanie nie mniej ważne, jeśli chce się jak najlepiej wykorzystać walory smakowe i aromatyczne tego zioła. Przede wszystkim drobne gałązki można zbierać w zasadzie w każdym momencie wzrostu. Jak zrywać koper ogrodowy? Można też poczekać, gdy roślina będzie bardziej dorodna i wówczas zerwać ją do suszenia lub mrożenia, a także w innych celach, np. do kiszenia ogórków.

Zobacz też: Jak i kiedy siać koper? Pamiętaj o zasadzie 2:20. Nie zmieści się w pudełku po lodach

Więcej o: