Te kwiaty nie zwiędną nawet w cieniu. Zdecyduj się na niej, jeśli masz "północny" balkon

Rośliny do cienia na balkon to rozwiązanie dla osób, które chcą zagospodarować północną stronę mieszkania. Sprawdź, jakie kwiaty najlepiej odnajdą się w tych wyjątkowych warunkach. Poznaj specyfikę ich pielęgnacji, aby móc cieszyć się nimi dłużej niż jeden sezon.

Balkony od strony północnej charakteryzują się wysoką wilgocią i niską temperaturą. Dzieje się tak, ponieważ światło słoneczne, które dociera do tego miejsca, jest w znacznym stopniu rozproszone. Chcąc wysadzić kwiatki po tej stronie mieszkania, musimy wiedzieć, które odmiany są odporne na tego typu warunki. Jest z czego wybierać.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Balkon północny. Jakie kwiaty idealnie odnajdą się w tym położeniu?

Wybierając kwiaty, które będziemy hodować po północnej stronie mieszkania, musimy brać pod uwagę te gatunki, które nie przepadają za zbyt dużą ilością słońca. Większość roślin do prawidłowego wzrostu potrzebuje światła, dlatego wybór jest lekko ograniczony, ale nie niemożliwy. Wśród najpopularniejszych kwiatów, które doskonale odnajdują się w zacienionych miejscach, znajdziemy:

  • Begonie - najczęściej spotykana roślina hodowana na balkonach. Posiada piękne, kolorowe kwiaty. Występuje w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Liście przeważnie są niesymetryczne, co również nadaje wyjątkowego charakteru roślinie. Najdłuższą żywotnością wyróżnia się begonia bulwiasta, której kwitnienie trwa od wiosny do późnej jesieni, aż nie nadejdą pierwsze przymrozki.
  • Fuksje - roślina osiągająca od 25 do 100 cm wysokości. Posiada charakterystyczne ciemnozielone, niewielkie jajowate liście oraz dekoracyjne kwiaty. Występuje w kolorach: różowym, fioletowym, purpurowym, a także czerwonym. Znajdują się również wielobarwne egzemplarze. Idealnie nadaje się do zimowania.
  • Hortensje - dobrze wszystkim znane i cenione kwiaty. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych zachwycają swoim bogatym ukwieceniem. W zacienionych miejscach najlepiej odnajdzie się odmiana hortensji pnącej.
  • Lobelia przylądkowa - roślina jednoroczna, która wyrasta do 25 cm. Występuje w kolorach: białym, różowym, niebieskim oraz fioletowym. Kwiat zakwita początkiem czerwca i utrzymuje się do późnej jesieni. Znawcy ogrodowych aranżacji zalecają wysadzanie w wiszących donicach

Kwiaty na balkon północny. Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Choć specyfika północnej strony zabezpiecza rośliny przed nadmiernym kontaktem z promieniami słońca i przegrzewaniem, nie powinniśmy zapominać o podlewaniu. Wszystkie wyżej wymienione odmiany lubią, kiedy gleba jest wilgotna. Unikajmy przesuszania ziemi w doniczkach. Woda w zacienionych miejscach odparowuje znacznie wolniej, dlatego nalewanie jej "na zapas" również nie będzie dobrym pomysłem. Mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeni, a następnie obumierania roślin. Kwiaty po północnej stronie należy wysadzać w donicach, zachowując odstępy. Pomoże to uchronić poszczególne egzemplarze przed ewentualnym rozwojem chorób grzybiczych. Gęste zasadzanie mogłoby doprowadzić do szybszego rozprzestrzeniania się zakażenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy hodujesz kwiatki na balkonie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA