W jakich odstępach sadzić ogórki gruntowe? Trzymaj się tych porad. Inaczej nie będziesz mieć plonów

Uprawa ogórków nie jest bardzo skomplikowana, ale musimy wiedzieć o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji, aby nasze zbiory były zadowalające. Przede wszystkim należy tosować uniwersalne zasady sadzenia ogórków. Najważniejsze są odpowiednie odstępy.

Uprawa ogórków gruntowych jest niezwykle popularna, a przy okazji wcale nie jest trudna. Ważne jednak, by trzymać się zasad podczas siania ich do rozsad, a następnie przesadzania do gruntu. Zobacz, co ile centymetrów sadzić ogórki gruntowe, by rosły zdrowo i bujnie, a latem cieszyły nas obfitymi plonami.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Tak najlepiej sadzić ogórki gruntowe. Odstępy w rozsadach są niezwykle ważne dla rozrostu

To popularne i wyjątkowo lubiane warzywo możemy sadzić na dwa różne sposoby: bezpośrednio do gruntu lub najpierw na rozsady. Ten drugi sposób jest bardziej polecany i zapewni nam lepsze wyniki, a do tego będziemy mogli cieszyć się gruntowymi ogórkami znacznie szybciej. Gdy już przygotujemy niewielką łopatkę, rękawice ogrodowe, odpowiednią ziemię i doniczki, możemy zabrać się do pracy. Ogórki na rozsady najlepiej jest rozsiewać pod koniec kwietnia, ale nic się nie stanie, gdy zrobimy to nieco później. Ważne, by rozwijająca się roślina miała zapewnione odpowiednie ciepło. Do jednej wybranej doniczki o średnicy około 10 centymetrów możemy wsadzić od dwóch do trzech nasionek. Wkładamy je w dołki o głębokości dwóch centymetrów, pamiętając o odstępach. Najlepiej będzie, gdy w naczyniu zachowamy około trzech centymetrów luzu między nasionkami. Po zasadzeniu kilku doniczek ustawiamy je na parapecie w miejscu, gdzie będą miały zapewnioną temperaturę minimum 22 stopnie Celsjusza. Podlewamy tak, by ziemia była wilgotna, ale uważamy na przelanie. Gdy noce staną się ciepłe, możemy powoli wystawiać ogórki na dwór. Po mniej więcej miesiącu zabieramy się do przenoszenia warzyw do gruntu.

W takich odstępach zasadź ogórki gruntowe, a będziesz cieszyć się obfitymi plonami latem

W momencie, gdy zaczynamy przenosić rozsadę do ziemi, musimy zadbać o wyjątkowo delikatne wyjęcie rośliny z doniczki tak, aby przypadkiem nie naruszyć korzenia. Najlepiej będzie również, jeśli wyciągniemy sadzonkę razem z bryłą ziemi i wsadzimy w uprzednio przygotowane dołki. Odstęp między rozsadami powinien wynosić 15 centymetrów. Jeśli jednak decydujemy się na wysiewanie ogórków bezpośrednio do ziemi, powinniśmy zacząć robić to już w połowie maja, maksymalnie do końca czerwca. W tym celu przygotowujemy dołki na dwa centymetry, wsadzając do każdego z nich od dwóch do trzech nasionek. Robimy to w odstępach od 10 do 15 centymetrów, a po wykiełkowaniu usuwamy słabsze siewki, by nie przysłaniały zdrowych warzyw. Niemniej ważne są również odległości między samymi rzędami, jeśli mamy zamiar zasadzić sporo nowych ogórków. Powinny one wynosić minimum 80 centymetrów, a najlepiej 120 centymetrów, jeśli mamy taką możliwość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Będziesz sadzić w tym roku ogórki?
Więcej o:
Copyright © Agora SA